Agjencia Zhurnal.mk.

Receta e thjeshtë për petulla tradicionale

Popullariteti i ketyre petullave vjen nga teknika e mamit, përkatësisht mënyra si e bën shtrydhjen e brumit para se ta vendosë në tiganin e skuqjes.

Kjo recetë e mamit, e famshme tani më, petulla të thjeshta shtëpie, nuk ka qënë dhe aq e lehtë deri sa ta sillnim tek ju. Kjo sepse shpesh mamatë përdorin “syrin” si peshore dhe bëhet e vështirë për lexuesin të kuptojë recetën, masën dhe teksturën e brumit.

Por këto petulla janë lehtësisht të përgatitshme në shtëpi dhe ndryshe nga recetat e tjera nuk kërkojnë shumë përbërës apo kohë që brumi të vijë/fryhet.

Këshillat paraprake:

Është e rëndësishme që masën ta punoni me lugë druri.
Duhet ta shikoni brumin me sy, është e pamundur ndryshe. Kjo sepse varet gjithmonë nga mielli, herë kërkon më shumë e herë më pak.
Për siguri bëni një provë me 2-3 petullat e para.
Për ti shijuar siç duhet servirini petullat me djath të bardhë ose kaçkavall, ose recel shtëpie.

Related posts

Tavë me presh, salmon dhe patate

D V

Tavë kremoze me presh dhe djathë të shkrirë

D V

Byrek i shijshëm me spinaq

D V