Agjencia Zhurnal.mk.

Reagon PD: Vendimi i KQZ ndaj kryebashkiakut të Mallakastrës është shkelje e ligjit të dekriminalizimit

Partia Demokratike reagoi ashpër pas vendimit të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve për të mos i hequr mandatin kryebashkiakut të Mallakastrës, Qerim Ismailaj.

Belind Këlliçi tha në një dalje për mediat se në këtë mënyrë po tentohet goditja e ligjit të dekriminalizimit. Ai paralajmëroi ankimimin e vendimit të KQZ-së.

“Vendim i Ilirjan Celibashit për të mbajtur në kundërshtim me ligjin një person të dënuar në krye të Bashkisë së Mallakastrës, është tregues i një vullneti të mbrapshtë politik për të goditur ligjin më të rëndësishëm të Republikës tonë, atë të Dekriminalizimit. Një ligj që erdhi në jetë nga beteja e Partisë Demokratike për t’u dhënë qytetarëve shqiptarë institucione të pastra nga kriminelët dhe për ta shkëputur politikën me krimin.Partia Demokratike dënon me forcë shkeljen e ligjit të Dekriminalizimit dhe do ta ankimojë këtë vendim.”

Këlliçi kujtoi edhe rastet e Dashamir Tahirit, Aqif Rakipit dhe Gledion Rahovicës, kur sipas tij, KQZ ua hoqi mandatet, ndonëse emrat e mësipërm deklaronin se nuk kishin dijeni për dënimet.

Related posts

Dyshohet se fshehu pagesa 225 mijë dollarë nga një oficer i inteligjencës shqiptare, McGonigal pritet të deklarohet fajtor

Xh M

Aktivizohen tre vatra zjarri në Fier, flakët rrezikojnë edhe banesat

Xh M

Nis gjyqi për Fatmir Mediun/ SPAK kërkon të pyeten 71 dëshmitarë, mes tyre Shkëlzen Berishën

Xh M
OFERTË SPECIALE // Domain + Hosting + Uebfaqe për vetëm 400 Euro në vit!
Ofertë Speciale:
Domain + Hosting + Uebfaqe = 400euro!