Agjencia Zhurnal.mk.

Reagimi i ashpër i Prishtinës: Shtyrja e ndeshjes është ndërhyrje direkte në garë dhe favorizim i një ekipi

Gjatë ditës së sotme u njoftua për shtyerjen e ndeshjes derbi të xhiros së 14-të në elitën e futbollit kosovar, ndërmjet Ballkanit dhe Prishtinës. 

Kjo për arsye se Ballkani në mesjavë zhvillon ndeshjen e vështirë në Ligën e Konferencës ndaj Slavia Pragës, shkruan Gazeta Olle.

FC Prishtina e sheh këtë vendim nga FFK-ja si ndërhyrje direkte në ndershmëri të garës dhe favorizim për ekipin suharekas.

Reagimi i plotë nga FC Prishtina:

𝐒𝐡𝐭𝐲𝐫𝐣𝐚 𝐞 𝐧𝐝𝐞𝐬𝐡𝐣𝐞𝐬 𝐁𝐚𝐥𝐥𝐤𝐚𝐧𝐢 – 𝐏𝐫𝐢𝐬𝐡𝐭𝐢𝐧𝐚 𝐞̈𝐬𝐡𝐭𝐞̈ 𝐧𝐝𝐞̈𝐫𝐡𝐲𝐫𝐣𝐞 𝐝𝐢𝐫𝐞𝐤𝐭𝐞 𝐧𝐞̈ 𝐠𝐚𝐫𝐞̈ 𝐝𝐡𝐞 𝐟𝐚𝐯𝐨𝐫𝐢𝐳𝐢𝐦 𝐢 𝐧𝐣𝐞̈𝐫𝐢𝐭 𝐞𝐤𝐢𝐩!

Sfida mes Ballkanit dhe Prishtinës, ishte paraparë që të zhvillohet më 30 tetor, por kjo ndeshje është shtyrë nga Komisioni i Garave i Albi Mall Superligës.

Orari për zhvillimin e këtij takimi që i takon xhiros së 13-të të Albi Mall Superligës nuk është caktuar ende.

Komisioni ka dhënë një arsyetim, se kinse Ballkani luan në mesjavë ndeshjen në Ligën e Konferencës ndaj Slavia Pragës.

Shtyrja e takimit mes Ballkanit dhe ekipit tonë është ndërhyrje direkte në ndershmëri të garës dhe favorizim për ekipin suharekas.

Ballkani të enjten do ta vazhdojë aventurën në Evropë, ndërsa suksesi i tyre do të na bëjë të gjithëve krenar, siç na ka bërë deri më tash, por FC Prishtina dhe klubet e tjera në Kosovë nuk e kanë luksin që të presin derisa skuadra suharekase të çlodhet për të zhvilluar një ndeshje derbi dhe të fortë siç kanë qenë ndeshjet në vitet e fundit me Prishtinën!

Kjo shtyrje na duket e çuditshme edhe për faktin se skuadra e Ballkanit ndaj Slavia Pragës luan në Prishtinë dhe nuk do të ketë udhëtime të gjata jashtë vendit.

Kujtojmë se Ballkani deri më tash i ka zhvilluar garat në Superligë edhe pas hyrjes në fazën e grupeve të Ligës së Konferencës. Ballkani si fillim është përballur me CFR Cluj më 08.09.2022 e tre ditë më pas ka luajtur në Superligë me Dritën më 11.09.2022.
Me Slavia Pragën ka luajtur në udhëtim më 15.09.2022 derisa katër ditë më pas (19.19.2022) e ka sfiduar FC Ferizajn. Dallimi tre ditë ka qenë edhe me ndeshjet Sivasspor – Ballkani (06.09.2022) dhe Ballkani – Malisheva (09.09.2022) si dhe duelet Ballkani – Sivasspor më 13.10.2022 e Drenica – Ballkani më 16.10.2022.

Përjashtim në këtë rast bënë Prishtina, të cilës i kërkohet shtyrja e ndeshjes, jo për një ditë mirëpo për kohë të pacaktuar!.

FC Prishtina gjithashtu shpreson se Komisioni i Grave në të ardhmen do t’i bëjë më mirë llogaritë pasi që në fillim të edicionit është njoftuar se ndeshja FC Ballkani – FC Prishtina do të zhvillohet më 27.10.2022, ndërkohë që më 24.10.2022 sërish e kemi dërguar orarin ku keni konfirmuar se ndeshja do të zhvillohet më 30.10.2022, e një ditë më pas (sot) njoftohemi se përballja me Ballkanin është shtyrë për kohë të pacaktuar.

/Gazeta Olle/

Related posts

Kryesia e LSDM sonte vendos për propozimet e VMRO

Xh M

Sllupçani nuk lëshon pe, në Haraçinë sot përfundon aktiviteti i EVN që vjedhjet e rrymës të ulen në 10 për qind

Xh M

A mund të kthehet referendumi në tavolinë si rrugëdalje për ndryshimet kushtetuese?

I Z