Agjencia Zhurnal.mk.

Rama: Shqipëria arrin 1 milion vaksinime

1 milion shqiptarë janë vaksinuar kundër Covid-19.

 

Lajmi është bërë i ditur nga kryeministri Edi Rama me anë të një postimi në Facebook.

Objektivi ishte që kjo shifër vaksinimesh të arrihej brenda qershorit, megjithatë janë dashur edhe 6 ditë nga korriku për tu plotësuar 1 milion vaksinime në të gjithë vendin.

Që nga fillimi i pandemisë janë kryer 821,526 testime në total në vendin tonë, ku kanë rezultuar pozitivë 132,544 qytetarë.

Deri më tani janë shëruar 130,033 të prekur me COVID dhe kanë ndërruar jetë 2,456. Aktualisht janë 55 raste aktive dhe në spitalin Infektiv po marrin trajtim spitalor të specializuar 3 pacientë.

Related posts

Mbledhja e dy qeverive, Rama flet për marrëveshjen për heqjen e lejeve të qëndrimit dhe hapjen e pikës kufitare në Kukës

D V

BE rrëzon Bashën, përshëndet raportin e OSBE për 25 prillin: Zgjedhjet ishin të organizuara mirë, palët dialog për rekomandimet

D V

Raportuesja për Shqipërinë në PE, Santos: “Open Balkan”, nismë që s’ka lidhje me BE

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More