Agjencia Zhurnal.mk.

Radoiçiq lirohet nga paraburgimi, i ndalohet ardhja në Kosovë

Gjykata në Beograd sot e ka liruar Milan Radoiçiqin nga paraburgimi duke ia ndaluar ardhjen në Kosovë.

Siç raportojnë mediat në Serbi, gjyqtari ka refuzuar propozimin e Prokurorisë së Lartë Publike në Beograd për caktimin e masës së paraburgimit për shkak të rrezikut të arratisjes.

“Gjyqtari për procedurën paraprake të Gjykatës së Lartë në Beograd, pasi ka dëgjuar të pandehurin M.R. për arsyet e caktimit të paraburgimit, refuzoi propozimin e Prokurorisë së Lartë Publike në Beograd për caktimin e masës së paraburgimit për shkak të rrezikut të arratisjes, njoftuan nga Gjykata e Lartë në Beograd”, raportohet në mediat e Serbisë.

Tutje bëhet e ditur se Radoiçiqit i është konfiskuar dokumenti i udhëtimit, përkatësisht pasaporta e Republikës së Serbis.

Sipas mediave serbe Radoiçiqi është paralajmëruar se mund t’i shqiptohet paraburgimi nëse i shkel të drejtat dhe detyrimet.

Ndryshe, Ministria e Punëve të Brendshme të Serbisë të martën kishte bërë të ditur se Milan Radoiçiq ishtë arrestuar dhe se i ishte caktuar masa e ndalimit deri në 48 orë.

Radojiçiq pranoi publikisht se ka marrë pjesë në sulmet ndaj Policisë së Kosovës në fshatin Banjskë të Zveçanit më 24 shtator, ku është vrarë një zyrtar policor.

Ai ka dhënë dorëheqje nga pozita e nënkryetarit të Listës Serbe – partisë më të madhe të serbëve në Kosovë, e cila mbështetet nga Beogradi.

Ndryshe, Policia e Kosovës u sulmua me armë zjarri më 24 shtator, nga një grup terroristësh serbë, ku mbeti i vrarë polici Afrim Bunjaku. Ndërkaq nga gjuajtjet me armë zjarri, Policia vrau tre pjesëtarë të grupit terrorist.

Sulmi terrorist ndaj Policisë së Kosovës është dënuar fuqishëm nga SHBA, BE dhe vendet e rajonit, ndërsa autoritetet në Kosovë janë zotuar se përgjegjësit e sulmeve terroriste do të dalin para drejtësisë.

Siç kujtojnë mediat në Serbi, përcjell Telegrafi, më 30 shtator, Radoiçiq iu përgjigj ftesës së autoriteteve shtetërore të Republikës së Serbisë dhe në cilësinë e qytetarit dha deklaratë në Ministrinë e Punëve të Brendshme për ngjarjet në Banjskë, më 24 shtator, në veri të Kosovës.

Më pas ai është shoqëruar nga avokati i tij në ambientet e MPB-së të Serbisë për të dhënë deklaratë si qytetar për rrethanat e ngjarjes tragjike në qytetin e Banjskës, mëngjesin e hershëm të së dielës, më 24 shtator 2023, njoftoi MPB-ja.

Radoiçiq përmes avokatit të tij Goran Petronijeviq të premten më 29 shtator ka njoftuar se ka dorëzuar dorëheqjen e parevokueshme nga pozita e nënkryetarit të Listës Serbe dhe me rastin e ngjarjeve në Banjskë ka deklaruar se më 24 shtator, ai dhe bashkatdhetarët e tij erdhën në veri të Kosovës në zonën e atij fshati për, siç ka pretenduar ai “të inkurajuar popullin serb të asaj zone që t’i rezistojë terrorit të regjimit të Albin Kurtit”.

Sipas deklaratës së tij, çdo gjë e ka organizuar vetë, dhe nuk është konsultuar me autoritetet shtetërore të Serbisë e as me zyrtarët nga veriu i Republikës së Kosovës.

Related posts

Familja Ademaj kërkon zhvarrosjen e Liridonës, duan ta varrosin në fshatin e tyre

Xh M

‘Më pagoi Naimi…”/ Ekzekutimi i Liridona Murselit, autori i krimit e bashkëshorti i saj u takuan para krimit: Policia hap kamerat

Xh M

Pacolli: Kushdo qoftë mbrapa këtij akti të tmerrshëm duhet ta marrë denimin maksimal

Xh M