Agjencia Zhurnal.mk.

Radev paralajmëron: Nëse Petkov devijon nga interesi kombëtar bullgar në Maqedoni, do të ketë krizë

Sofje, 9 Prill – Pres që Qeveria t’i përmbahet me përpikëri Deklaratës së Kuvendit Kombëtar, konsensusin dhe vullnetin e bullgarëve për zgjidhjen e çështjeve të hapura para fillimit të negociatave për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në BE”, tha presidenti bullgar Rumen Radev.

Siç raporton BGNES, Radev përsëriti se qëndrimi bullgar për integrimin evropian të Maqedonisë bazohet në rezultate, jo në afate dhe kushte të vendosura nga jashtë. Sipas tij, çdo devijim i Qeverisë nga interesi kombëtar bullgar do të shkaktojë krizë në qeveri.

“Këshilltarët e kryeministrit në asnjë mënyrë nuk duhet t’i cilësojnë bullgarët maqedonas si pakicë. Ajo mund të dëmtojë të gjithë procesin e integrimit evropian të Republikës së Maqedonisë së Veriut”, paralajmëron Radev.

Edhe deputeti i opozitës GERB dhe ish-ministër i Jashtëm Daniel Mitov ka kritikuar kryeministrin Kiril Petkov se e ka nisur qëndrimin me gënjeshtra dhe po vazhdon ta bëjë këtë.

“Qeveria nuk ka bërë asgjë. “Petkovi ka qenë bullgar kohët e fundit, ai nuk e kupton rastin e Maqedonisë së Veriut, ai nuk ka kuptim për historinë e popullit të tij dhe nuk e ka idenë se sa është i gdhendur ky rast në ndërgjegjen e çdo bullgari”, tha Mitov. .

Sipas tij, të gjitha sinjalet janë se kryeministri ka aktivitete në prapaskenë për Maqedoninë dhe i pyetur se nga kanë ardhur informacione të tilla, ai tha se këtë e ka konfirmuar njëri nga partnerët e koalicionit të Petkovit, i cili ka marrë pjesë në takim.

Si Mitov ashtu edhe Radev i kanë bërë thirrje Petkovit që të jetë i kujdesshëm në përdorimin e termit minoritet kur flitet për Maqedoninë.

“Ne nuk kërkojmë asnjë të drejtë për minoritetin bullgar. Bullgarët në Republikën e Maqedonisë së Veriut duhet të marrin statusin e kombit ndërtues. Ju bëj thirrje të jeni të kujdesshëm kur flisni. Bullgaria, sipas Kushtetutës, nuk njeh të drejtat kolektive, por vetëm ato individuale. Një fjalim i tillë mund të krijojë probleme në të ardhmen,” paralajmëroi Mitov.

Related posts

Debat publik i KSHPK: “Integriteti në arsimin e lartë – Nxitje e luftës kundër korupsionit”

Z.H

Bastisje në Shkup, persona të arrestuar për vjedhje të energjisë elektrike

Redaksia

Xhaferi: Marrëdhëniet e shkëlqyera me EBA të intensifikohen me bashkëpunim në të gjitha nivelet

Z.H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More