Agjencia Zhurnal.mk.

Qoftere me patate çfarë nuk i keni provuar kurrë

Të lëngshme dhe me shije të mrekullueshme!

 

Përbërësit:

– 600 – 700 gramë patate;
– 1 qepë;
– 20 dekagramë panceta (pa dhjamë);
– 1 lugë gjelle gjalpë;
– 2 lugë majdanoz të grirë;
– 6 lugë niseshte ushqimore;
– 1 e verdhë veze;
– arra muskati;
– vaj ulliri për skuqje;
– piper;
– kripë.

Përgatitja:

Qëroni patatet dhe i ziejini për 20 – 30 minuta në ujë me shumë kripë. Më pas kullojini patatet dhe ftohini pak.

Ndërkohë në një tigan skuqni në vaj ulliri pancetën dhe qepën e grirë, kështu që masën e skuqur e lëmë të ftohet pak.

Grini patatet (procesi i puresë), shtoni një lugë gjelle gjalpë, niseshte, të verdhat e vezëve, një përzierje qepë dhe proshutë – dhe dy lugë majdanoz.

Marinoni përzierjen me kripë, piper dhe arra muskati. Masën e përziejmë mirë dhe e bëjmë një rul, me ndihmën e miellit mund të formoni qoftere.

Pasi të keni formuar qofteret, skuqini në vaj ulliri të ngrohur deri në një ngjyrë të verdhë të artë. Hiqini qoftet me një peshqir letre dhe shërbejini.

Ju bëfshin mirë.

Related posts

Lëng i ftohtë i shtrydhur i rrushit, pa konservans: Kjo pije e bërë në shtëpi është shëndet i vërtetë!

D V

Quinoa e përgatitur në këtë mënyrë është një vakt që të gjithë do ta adhurojnë!

D V

Si të mos krijohet myk në reçel: Kjo hile ia vlen të provohet!

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More