Agjencia Zhurnal.mk.

Qeveria japoneze inkurajon të rinjtë të pinë më shumë alkool

Qeveria japoneze është goditur nga një problem i pazakontë – të rinjtë atje nuk po pinë mjaftueshëm alkool.

Që nga fillimi i pandemisë, baret dhe ambientet e tjera që shesin alkool janë goditur rëndë nga kufizimet e COVID-19, duke bërë që shitjet – dhe të ardhurat nga taksat e pijeve – të bien në ekonominë e tretë më të madhe në botë.

Zgjidhja e qeverisë? Nisni një konkurs për të gjetur mënyra të reja për të inkurajuar të rinjtë të pinë më shumë, shkruan CNN.

“Sake Viva!” fushata, e mbikëqyrur nga Agjencia Kombëtare e Taksave, fton pjesëmarrësit të paraqesin ide se si të “stimulojnë kërkesën tek të rinjtë” për alkool përmes shërbimeve të reja, metodave promovuese, produkteve, dizajneve dhe madje edhe teknikave të shitjes duke përdorur inteligjencën artificiale ose metaverse, sipas faqen zyrtare të konkursit.

“Tregu vendas i pijeve alkoolike po zvogëlohet për shkak të ndryshimeve demografike si rënia e lindjeve dhe plakja e popullsisë, dhe ndryshimet e stilit të jetesës për shkak të ndikimit të Covid-19,” tha faqja e internetit, duke shtuar se konkurrenca synonte “të apelonte për brezin e ri dhe për të rigjallëruar industrinë”.

Ministria e Shëndetësisë e Japonisë ka paralajmëruar në të kaluarën për rreziqet e pirjes së tepërt. Në një postim në faqen e saj të internetit vitin e kaluar, ajo e quajti konsumin e tepërt të alkoolit një “problem të madh social” që vazhdoi pavarësisht një ngadalësimi të fundit të konsumit. Dhe u bëri thirrje njerëzve me zakone jo të shëndetshme të pirjes që të “rishqyrtojnë” marrëdhënien e tyre me alkoolin.

Japonia, së bashku me disa vende të tjera në Azi, mbajti kufizime të ashpra gjatë gjithë pjesës më të madhe të pandemisë, duke mbyllur hapësirat publike dhe duke reduktuar orët e punës për restorantet.

Related posts

BioNTech fillon punën për vaksinë specifike për variantin Omicron

D V

Fundi i erës Putin ka nisur

Xh M

Kinezët i druajnë një vale të madhe koronavirusi

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More