Agjencia Zhurnal.mk.

Qeveria hungareze ka ndihmuar Gruevskin që të arratiset nga Maqedonia, thotë Zaev

Shkup, 21 korrik – “Nuk është e vërtetë që Maqedonia e Veriut ka rënë në fund të listës së korrupsionit të Transparencës Ndërkombëtare dhe se korrupsioni i nivelit të lartë midis zyrtarëve aktualë dhe të mëhershmit nuk po ndiqet penalisht”, tha Kryeministri Zoran Zaev për “Deutsche Welle”.

 

Sipas tij, qeveria hungareze ndihmoi Gruevski të arratisej nga vendi dhe i dha atij leje qëndrimi në Hungari.

“Shkel ligjin ndërkombëtar. Tani po kërkojmë një mënyrë ligjore për ta kthyer atë që të vuajë dënimin me burg. Sidoqoftë, shumë ish-ministra të tjerë janë në paraburgim ose tashmë vuajnë dënime me burg, madje edhe nga qeveria aktuale. Njerëzit e afërt me këtë qeveri po ndiqen penalisht në gjykatë, ose janë tashmë në burg”, tha Zaev.

Related posts

Spitalet mund të mbeten pa specialistë

Redaksia

Ahmeti pret në takim ambasadorin spanjoll Garcia

Z.H

Debat “Arma e paligjshme dhe krimi i organizuar: gjithçka është e lidhur”

Z.H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More