Agjencia Zhurnal.mk.

Qeveria e Putinit ka njoftuar se do të shkelë edhe më shumë bashkëpunëtorët e Navalny

Kremlini dhe aleatët e tij do të vazhdojnë të bëjnë presion, dhe në disa raste edhe të intensifikohen, sipas kritikëve dhe organizatave nga vendi dhe jashtë vendit që e shohin atë si një kërcënim për stabilitetin e Rusisë, thanë sot zyrtarët.

 

Në fushatën për zgjedhjet parlamentare, e cila përfundoi javën e kaluar me fitoren e Rusisë së Bashkuar, një parti besnike ndaj presidentit rus, Vladimir Putin, autoritetet përdorën mjete të ndryshme për të neutralizuar kritikët e Kremlinit, duke përdorur mekanizma ligjorë për t’i parandaluar ata që të marrin pjesë dhe të frenojnë mediat dhe OJQ -të kritik ndaj qeverisë.

Autoritetet do të vazhdojnë të mbajnë një qëndrim të ashpër ndaj aleatëve të Navalny pavarësisht se zgjedhjet kanë përfunduar, tha Kremlini për reuters.

“Opozita josistematike (aleatët e Navalny) ka kaluar prej kohësh vijën e kuqe. Ata kanë provokuar dhe përdorur të gjitha metodat në përpjekje për të provokuar trazira sociale”, tha zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov.

“Sigurisht, çdo qeveri do të marrë një qëndrim sa më të mprehtë të jetë e mundur. Qëllimi është të ruhet stabiliteti i shoqërisë. Nuk ka vend për paligjshmëri dhe ne jemi të gatshëm t’i detyrojmë njerëzit të respektojnë ligjin. Nuk ka asnjë lidhje me Zgjedhjet në Duma. Kufiri ynë do të vazhdojë të jetë i tillë”, tha Peskov.

Autoritetet kontrolluan shtëpitë e aleatëve të kritikut më të famshëm të Kremlinit, Alexei Navalny, i cili po vuan një dënim prej dy vjet e gjysmë burg për shkelje të ligjeve të lirimit me kusht.

Disa nga bashkëpunëtorët e Navalny kanë ikur jashtë vendit që kur një gjykatë i shpalli aktivitetet e tyre ekstremiste në muajin qershor.

Related posts

Putin dhe Xi lavdërojnë raportet dypalëshe

D V

Mësuesja në Kabul: Jemi si të burgosur, mendoj se për gratë gjithçka ka përfunduar

Redaksia

Media ruse Regnum: Aleksandar Vuçiq po paguan korrespondentë dhe aktivistë për të propaganduar karshi Vladimir Putinit

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More