Agjencia Zhurnal.mk.

Qeveria e miratoi Propozim- ligjin për ndryshim dhe plotësim të Ligjit për marrëdhënie pune

Shkup, 17 nëntor – Me kërkesë të Sindikatave dhe në bashkëpunim të ngushtë me qeverinë, është përpiluar Propozim- ligj për ndryshim dhe plotësim të Ligjit për marrëdhënie pune. Me këtë Propozim- ligj definohet se e diela është ditë pushimi, informoi zëdhënësi i Qeverisë, Muhamet Hoxha.

 

Ai në konferencën e sotme për shtyp ka thënë se qeveria pret në kohë të shpejtë këto ndryshime të miratohen nga ana e Kuvendit, pasi është në drejtim të avancimit të të drejtave të punëtorëve.

Me këtë Propozim- ligj siç tha ai, mundësohet mbi 92 për qind e të punësuarve të pushojnë të dielën dhe më këtë të krijojnë baraspeshë mes jetës private dhe profesionale.

Poashtu, ndryshimet parashohin të paktën 50 për qind mëditje më të lartë dhe ditë të lirë

Related posts

Ndarje e Shkresave për humanizëm dhe statujave me imazhin Nënës Terezë

Z H

Aksion i madh policor në Shkup, sekuestrohen rreth 200 kilogramë marijuhanë

Redaksia

Zaev: Koalicioni qeveritar i qëndrueshëm, nuk është koha për zgjedhje të parakohshme parlamentare

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More