Agjencia Zhurnal.mk.

Qeveria afgane implementon orë policore për shkak të kërcënimit nga talibanët

Qeveria afgane vendosi orë policore në pothuajse të gjithë vendin të shtunën në një përpjekje për të ndaluar talibanët, në pushtimin e qyteteve.

 

Sipas BBC, përcjell Telegrafi, përveç në kryeqytetin Kabul dhe dy provincave të tjera, asnjë lëvizje nuk do të lejohet midis orës 22:00 dhe 4 të mëngjesit.

Luftimet midis talibanëve dhe forcave të qeverisë afgane janë përshkallëzuar gjatë dy muajve të fundit, derisa trupat ndërkombëtare tërhiqen nga vendi.

Grupi militant vlerësohet të ketë kapur gati gjysmën e gjithë territorit.

Ky grup ka lëvizur me shpejtësi pas tërheqjes së SHBA-së, duke rimarrë pikat kufitare dhe territore të tjera në zonat rurale.

Talibanët – milici fundamentaliste islamike që u nxorën nga pushteti nga pushtimi i SHBA-së gati 20 vjet më parë – gjithashtu kanë kapur rrugët kryesore, derisa kërkojnë të ndërpresin rrugët e furnizimit.

Related posts

Biden pritet ta bëjë të detyrueshëm vaksinimin për punëtorët federalë

D V

Kanali i Stambollit, megaprojekti i radhës i Erdoganit, por që është “i një kategorie tjetër” – por për çfarë bëhet fjalë?

Redaksia

Vaksinat Moderna dhe Pfizer shkatojnë raste shumë të rralla Miokarditi

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More