Agjencia Zhurnal.mk.

Qëlloi për vdekje dy persona gjatë protestave kundër racizmit – shpallet i pafajshëm adoleshenti amerikan

Një juri e shpalli të premten Kyle Rittenhouse të pafajshëm për akuzat lidhur me vrasjen e dy personave në një protestë kundër racizmit dhe plagosjen e një të treti në Kenosha, Wisconsin vitin e kaluar, pas një gjyqi të trazuar që përfshiu Amerikën.

 

Sipas medieve të huaja, dy netë para se të dilte në Kenosha, trazirat shpërthyen në rrugët e saj pasi policia qëlloi afro-amerikanin Jacob Blake.

Rittenhouse kishte udhëtuar në qytet nga shtëpia e tij në Illinois dhe, i armatosur me një pushkë gjysmë automatike, ai tha se kërkonte të ndihmonte në mbrojtjen e pronës nga trazirat.

Atëherë, në moshën 17-vjeçare, ai qëlloi për vdekje Joseph Rosenbaum, 36-vjeçar dhe Anthony Huber, 26-vjeçar dhe plagosi 27-vjeçarin, Gaige Grosskreutz.

Avokatët e Rittenhouse argumentuan se ai “po përpiqej të ndihmonte këtë komunitet” dhe “reagoi ndaj njerëzve që e sulmonin atë”.

Related posts

Lakuriqë, minj, gjarpërinj e qentë në kafaze – kushtet e mjerueshme të tregjeve ku shiten kafshët që mund të jenë burim i sëmundjeve

D V

Papa Françesku nuk do të marrë pjesë në Samitin e liderëve botërorë për Klimën

D V

Uragani Ida – rreth një milion njerëz në Luiziana kanë mbetur pa energji elektrike

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More