Agjencia Zhurnal.mk.

Pushtimi në shkallë të gjerë i Ukrainës nga Rusia, fotografi që përshkruajnë se çfarë ndodhi atje

Presidenti rus Vladimir Putin ka njoftuar një operacion ushtarak në Ukrainë, me shpërthime të dëgjuara menjëherë në të gjithë vendin dhe ministri i jashtëm i saj paralajmëroi se një “pushtim në shkallë të plotë” ishte duke u zhvilluar.

 

Kjo ndodhi pasi javët e diplomacisë intensive dhe vendosja e sanksioneve ndaj Rusisë nuk arritën ta pengonin Putinin, i cili kishte grumbulluar midis 150,000 dhe 200,000 ushtarë përgjatë kufijve të Ukrainës.

Putin u bëri thirrje ushtarëve ukrainas të dorëzonin armët dhe tha se operacioni po mbikëqyrte një “gjenocid” në lindje të Ukrainës.

Kremlini kishte thënë më herët se udhëheqësit rebelë në Ukrainën lindore i kishin kërkuar Moskës ndihmë ushtarake kundër Kievit.

Shtrirja e sulmeve të së enjtes nuk ishte menjëherë e qartë, por ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba tha se skenari më i keq po ndodhte.

Dhe presidenti Joe Biden paralajmëroi menjëherë për “pasojat” për Rusinë dhe se do të kishte një “humbje katastrofike të jetës dhe vuajtje njerëzore”.

Shefi i NATO-s dënoi “sulmin e pamatur dhe të paprovokuar” të Rusisë ndaj Ukrainës por reagime të ashpra erdhën edhe nga vende të tjera të Evropës dhe jo vetëm.

Ndërkohë disa fotografi më poshtë tregojnë disa nga momentet më kyçe të zhvillimeve gjatë ditës atje.

Tymi i zi ngrihet nga një aeroport ushtarak në Chuguyev afër Kharkiv. [Aris Messinis/AFP]

Tymi ngrihet pranë një ndërtese ushtarake pas një sulmi të dukshëm rus në Kiev. [Valentyn Ogirenko/Reuters]

Njerëzit qëndrojnë në radhë për karburant në një pikë karburanti në Sievierodonetsk. [Foto Vadim Ghirda/AP]

People, some carrying bags and suitcases, walk at a metro station in Kyiv. [Daniel Leal/AFP]

Bllokimi i trafikut shihet teksa njerëzit largohen nga qyteti i Kievit. [Foto Emilio Morenatti/AP]

Makinat largohen nga Kievi pasi Putin autorizoi pushtimin e Ukrainës lindore. [Valentyn Ogirenko/Reuters]

Njerëzit qëndrojnë në radhë për të përdorur një ATM në Sievierodonetsk. [Foto Vadim Ghirda/AP]

Një pjesëtar i ushtrisë ukrainase në Sievierodonetsk, rajoni i Luhanskut. [Foto Vadim Ghirda/AP]

Një automjet ushtarak në një rrugë në periferi të Donetsk. [Alexander Ermochenko/Reuters]

Një grua e plagosur pasi një sulm ajror rus dëmton një kompleks apartamentesh jashtë Kharkiv, Ukrainë. [Anadolu]

Tanke që lëvizin në qytetin e Mariupol. [Carlos Barria/Reuters]

Related posts

LAJMI I FUNDIT/ Bombë në linjën Beograd-Moskë

Xh M

Humbin jetën 5 persona nga përplasja e trenit me një automjet në Hungari

Xh M

Viti i Ri, tre astronautët kinezë zhvillojnë bisedë hapësirë-Tokë me studentët

Z.H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More