Agjencia Zhurnal.mk.

Pse kolliteni më shumë gjatë natës? Tri mënyra për të bërë një gjumë më të mirë

Nëse jeni duke përjetuar një kollë të re, të vazhdueshme, mund të jeni infektuar me COVID-19. Sidoqoftë, shumica e kollës shkaktohen nga një ftohje ose grip dhe kollitjet rrallë janë ndonjë gjë e keqe, siç është kanceri i mushkërive.

Ndërsa një kollë zakonisht zgjat tre deri në katër javë para se të përmirësohet gradualisht, mund të vëreni se kolliteni më shumë gjatë natës.

Kollitja më shumë gjatë natës quhet kollë nate, dhe është shumë e zakonshme në mesin e pacientëve me astmë. Kur kjo ndodh, mund të bëhet shumë e vështirë për të fjetur dhe për të qëndruar në gjumë.

Pse kolliteni më shumë gjatë natës?

Sipas Fondacionit Sleep, kollitja në përgjithësi i shërben të njëjtit funksion qoftë kur ndodh gjatë natës apo gjatë ditës – për të hequr mukozën dhe objektet e huaja nga gryka, kutia e zërit dhe mushkëritë.

Faqja shton: “Kur jeni të sëmurë, kolla juaj mund të përkeqësohet gjatë natës për shkak të pikës pas lindjes. Pika pas lindjes i referohet sekrecioneve që rrjedhin në pjesën e pasme të fytit në vend që të dalin nga hunda. Kjo simptomë shpesh shoqëron një ftohje, si dhe gripin, alergjitë dhe infeksionet e sinusit”.

Pra, çfarë të bëni nëse jeni duke luftuar për të fjetur me një kollë?

Mjaltë

Mjalti mund të ndihmojë në eliminimin e infeksioneve të frymëmarrjes si ftohja që mund të shkaktojë kollën tuaj. Mjalti është antiviral, antifungal dhe antibakterial dhe mund të zvogëlojë sa shpesh dhe sa rëndë kolliteni gjatë natës.

Kjo e bën mjaltin zgjedhjen e përsosur të natës para se të shkoni në shtrat me një kollë. Mjalti mund të funksionojë më mirë se ilaçi i kollës pasi ai në të vërtetë mund të shtypë kollën dhe ta bëjë më të vështirë për ju që të shëroheni nga sëmundja juaj.

Pije e ngrohtë

Pirja e lëngjeve si çaji i nxehtë ose supa e pulës mund të zvogëlojë bllokimin e hundës dhe t’ju ndihmojë të merrni frymë më lehtë. Një studim i vitit 2008 zbuloi se një pije e nxehtë dhe e njëjta pije në temperaturën e dhomës mund të përmirësojnë kollën, rrjedhjen e hundëve dhe teshtitjen, por pija e nxehtë ju bën të ndiheni më pak të ftohtë dhe të lodhur dhe qetëson dhimbjen e fytit. Pini një kupë të nxehtë ose pini një gotë supë në mbrëmje nëse jeni të shqetësuar për kollitjen në shtrat, pasi kjo mund t’ju ​​ndihmojë të ndiheni më mirë dhe të përmirësoni gjumin tuaj.

Ngrini kokën dhe qafën tuaj

Siç u përmend, kollitja më shumë gjatë natës mund të lidhet me pikat pas lindjes. Ndaj, nëse ngritin kokën dhe qafën me jastëkë mund t’ju ndihmojë.

Related posts

Flokët mund të zbulojnë a do të pësoni infarkt

Lea Muslija

Një portokall në ditë – Shtatë përfitime për organizmin

D V

Mënyrat e duhura për të marrë hekurin e nevojshëm në mëngjes

Lea Muslija

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More