Agjencia Zhurnal.mk.

Provoni versionin e pjekur të patateve dhe do të harroni mishin në pjatë

Këtë shtesë të shkëlqyeshme përgatiteni në mbrëmje apo në mëngjes, sepse është më e shijshme kur qëndron disa orë në frigorifer.

Do t’ju nevojitet pak më shumë mund sesa kur përgatitni purenë klasike, mirëpo është ideale për fundjavë apo për ndonjë festë familjare.

Përbërësit:

▪ 2 kg patate,
▪ 250 ml ajkë,
▪ 200 g djathë krem,
▪ 1 lugë kripë,
▪ 1 çerek luge të vogël piper të bluar,
▪ 1 thelb hudhre,
▪ 1 lugë gjalpë të shkrirë,
▪ gjysmë luge të vogël spec të bluar.

Përgatitja:

Zieni patatet në ujë të njelmët, jo më shumë se njëzet minuta.

Përzieni ajkën, djathin, kripën, piperin dhe hudhrën e grirë, shtoni patatet dhe bëni pure.

Kur të përftoni strukturën e dëshiruar, qiteni në enë për pjekje, mbulojeni me folie dhe futeni në frigorifer për disa orë.

Ngroheni furrën në 180 gradë.

Qitni gjalpin në patate dhe sipër qitni pak spec të bluar.

Piqeni rreth 30 minuta dhe menjëherë shërbejeni.

Related posts

Receta për humus me ujë: Lyerje e shijshme për mëngjes

D V

Delikatesë tradicionale me një maskë të re: Bëni sutliash me shtimin e çokollatës së bardhë

D V

Receta origjinale e gjysheve tona për gurabijet: E lirë, e shpejtë dhe e lehtë

D V