Agjencia Zhurnal.mk.

Protestuesit bllokojnë autostradën në Los Anxhelos, bëjnë thirrje për armëpushim në Gaza

Dhjetra protestues bllokuan një autostradë në Los Anxhelos gjatë orës së pikut duke bërë thirrje për armëpushim midis Izraelit dhe Hamasit. Ata u ulën në rrugë, duke shkaktuar bllokime të trafikut.Anëtarët e IfNotNow, një organizatë që thotë se u themelua nga “hebrenjtë amerikanë për t’i dhënë fund mbështetjes së SHBA për sistemin e aparteidit izraelit”, mbanin pankarta gjigante dhe brohoritën thirrje për “fundin e menjëhershëm të luftës”.

Si hebrenj, ne nuk mund të qëndrojmë duarkryq pasi popullsia në Gaza është e uritur dhe e masakruar në emrin tonë,” tha organizata.

“Ne nuk mund të lejojmë që jeta të vazhdojë si zakonisht ndërsa palestinezët vriten”.

Pamjet nga demonstrata tregojnë debate dhe përleshje, me sa duket mes protestuesve dhe shoferëve.

Ndërsa mbështetja ndërkombëtare për luftën e Izraelit kundër Hamasit po zvogëlohet, Asambleja e Përgjithshme e OKB-së këtë javë miratoi me shumicë dërrmuese një rezolutë që bën thirrje për një armëpushim të menjëhershëm, ndërsa presidenti i SHBA Joe Biden paralajmëroi kundër bombardimeve “pa dallim”, që kanë shkaktuar mijëra viktima civile.

Related posts

Letonia ndalon importet e produkteve bujqësore ruse dhe bjelloruse

Xh M

Europol godet rrjetin e trafikantëve të njerëzve në Gjermani, Belgjikë dhe Francë! Arrestohen 19 persona, mes tyre edhe “koka e grupit”

Xh M

Tensionet në Lindjen e Mesme, rebelët Houthi sulmojnë qytetin izraelit, nuk ndalojnë goditjet ndaj anijeve në Detin e Kuq

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy