Agjencia Zhurnal.mk.

Protesta e mjekëve: Lironi kolegët tanë, bakshishet janë dhënë e do të jepen

Arrestimi i mjekëve Serdi Memini e Ervin Sulaj në spitalin e traumës pasi përgjimet treguan dhënien e ryshfetit për të kryer ndërhyrje kirurgjikale tek 17 vjecar i plagosur në ngjarjen e Velipojës, ka nxjerrë në proteste bluzat e bardha.

 

Ata e cilësuan të padrejtë mbajtjen e kolegëve të tyre në qeli dhe kerkuan lirimin e menjehershem.

Kryeministri përpara disa ditësh deklaroi që problemi i korrupsionit qëndron te sistemi dhe jo te problem. Nuk është zgjidhje arrestimi i një profesori te ‘Nënë Tereza’ dy vite më parë dhe arrestimi i mjekëve të Traumës përpara disa ditësh.Zgjidhja është reformë e thellë, dhe jo reform partiake, por reform reale.Ajo që ka premtuar kryeministri është autonomia spitalore e cila fillimisht po aplikohet në spitalin rajonal të Fierit.

Madje cuditerisht mjeket e konsideruan normalitet dhenien e bakshisheve.

Kanë dhënë njerëzit bakshish dhe do vijojnë të japin, problem është sistemi dhe jo individi”,

Dy mjeket dyshohet se moren shumen prej 377.000 mijë lekësh të reja dhe 55 euro për operimin e 17 vjecarit të plagosur në 27 qershor në ngjarjen e Velipojës ku mbeten te vrare kater persona.

Related posts

Rritja e rasteve të reja në Shqipëri, Manastirliu: Gati spitali COVID-3

Redaksia

Bashkëpunim me universitetet prestigjioze, Rama sot drejt Spanjës për miratimin e memorandumit

D V

Parashikimi i motit: Shi në të gjithë vendin, në male nis dëbora

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More