Agjencia Zhurnal.mk.

Prokuroria e Shkupit ka nisur një hetim për “falsifikatorët e euros” nga Kameruni

Shkup, 12 tetor – Prokuroria Themelore Publike – Shkup ka lëshuar një urdhër për kryerjen e një hetimi kundër dy personave të dyshuar për kryerjen e veprës penale “bërje, prokurim ose shpërdorim të mjeteve për falsifikim” në përputhje me nenin 271 paragrafi 2 të Kodit Penal Shkup, kumtoi PTHP Shkup.

Të dyshuarit, me origjinë nga Kameruni, njëri prej të cilëve është banor i Francës, ndërsa tjetri i Luksemburgut, sipas Prokurorisë, më 4 tetor mbërritën në pikën kufitare në Aeroportin Ndërkombëtar të Shkupit pa pasur dokumente të vlefshme hyrëse dhe fonde të nevojshme për qëndrim.

“Gjatë kontrollit, në bagazhin e tyre u gjet një sasi e madhe artikujsh për bërjen e parave të falsifikuara. Kështu, i dyshuari i parë në bagazh kishte 3,744 copa letër të zezë të prera në të njëjtën madhësi si kartëmonedhat euro origjinale me një printim të dukshëm parash prej 50, 100, 200 dhe 500 euro. I dyshuari i dytë u gjet me 5,632 copë letër të bardhë të prerë në të njëjtën madhësi me kartëmonedhat euro origjinale me një printim të dukshëm 50, 100, 200 dhe 500 euro, si dhe 78 copë letër pa etiketë. Shuma e përgjithshme e kartëmonedhave euro të falsifikuara në një fazë të hershme të prodhimit ishte 902,150 euro”, shpjegojnë nga Prokuroria e Shkupit.

Në të njëjtën kohë, ata shtuan se te të dyshuarit u gjetën dy shishe me lëng, njëra me ngjyrë të verdhë dhe tjetra me ngjyrë të kuqe të errët, të cilat përdoren për të dalluar letrën e thjeshtë nga ajo në të cilën janë shtypur kartëmonedhat, si si dhe një llambë UV.

Prokurori Publik i paraqiti një propozim gjyqtarit të procedurës paraprake nga Gjykata Penale Themelore në Shkup për përcaktimin e masës së paraburgimit për dy shtetasit e huaj për të cilët ekziston rreziku ikjes ose përsëritjes së veprës penale. 

Related posts

Familja Bilalli pret në ankth! Nuk e dinë se ku i kanë familjarët!

D V

LSDM: Udhëheqësia e SASHK-ut vepron me agjendë politike dhe shantazh në dëm të procesit arsimor

Xh M

Ministria e Mbrojtjes pa përgjigje konkrete nëse janë donuar aeroplanë ushtarakë për Ukrainën

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More