Agjencia Zhurnal.mk.

Prodhimi masiv i bishës Cybertruck nga Tesla do të nisë në fund të vitit 2023

Tesla synon të fillojë prodhimin masiv të Cybertruck-ut të saj në fund të vitit 2023, dy vjet pas objektivit fillestar për kamionçinën e shumëpritur që shefi ekzekutiv Elon Musk e prezantoi në vitin 2019, dy persona me njohuri për planet thanë për Reuters.

 

Tesla tha muajin e kaluar se po punonte në përgatitjen e fabrikës së saj në Austin, Teksas, për të ndërtuar modelin e ri “prodhimin e hershëm” që do të niste në mes të vitit 2023. “Ne jemi në xhiron e fundit për Cybertruck”, tha Musk në një konferencë me analistët financiarë.

Një ngritje graduale në gjysmën e dytë të vitit të ardhshëm drejt prodhimit të plotë për kamionin elektrik me kënd të mprehtë do të nënkuptonte që Tesla nuk do të regjistronte të ardhura deri në fillim të vitit 2024 për një të katërtën e plotë të prodhimit në një model të ri që pritet të jetë çelësi i rritjes së tij.

Do të nënkuptonte gjithashtu një pritje edhe një vit për qindra mijëra blerës të mundshëm që kanë paguar 100 dollarë për të rezervuar një Cybertruck në një nga lançimet e automjeteve elektrike më të shumëpritura dhe më të ndjekura ndonjëherë.

Tesla nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për të komentuar. Aksionet e Tesla u rritën me 0.4% pasi u rritën deri në 4.3% më parë të martën.

Kompania nuk e ka bërë të ditur çmimin përfundimtar për Cybertruck, nuk ka treguar versionin e prodhimit të automjetit ose nuk ka specifikuar se si do të menaxhojë furnizimin me bateri për modelin e ri.

Në vitin 2019, Tesla kishte parashikuar një çmim fillestar nën 40,000 dollarë, por çmimet për automjetet e reja janë rritur që atëherë dhe Tesla ka rritur çmimet në të gjithë linjën e saj. 

Related posts

Çfarë në të vërtetë është një Toyota GR86?

D V

Top Gear shpalli veturën e vitit, emri i fituesit për shumë kë është befasi

D V

Kamionët elektrikë të Tesla-s u panë duke u transportuar përpara se të bëhen dërgesat

Lea Muslija

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More