Agjencia Zhurnal.mk.

Problemet me terminet për vaksinim, Vitia e pranon se nuk kanë më shumë vaksina

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, ka pranuar se është numri i vaksinave që janë në stoqe që e përcakton edhe numrin e vaksinimeve.

 

I pyetur për problemet e shumë qytetarëve për terminet për vaksinim, ai ka deklaruar se e gjitha varet nga numri i vaksinave që kanë në dispozicion dhe se nuk mund të lejojnë më shumë termine derisa nuk kanë vaksina të mjaftueshme për të lejuar termine më shumë.

Ai ka thënë se aktualisht në stoqe kanë 38 mije vaksina Pfizer, 10 mijë prej tyre janë të shpërndara nëpër qendrat e vaksinimit në Komuna, kurse Astra Zeneca ai tha se në stoqe janë 132 mijë vaksina.

Këto deklarata Vitia i bëri në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Albin Kurti, pas një mbledhje të jashtëzakonshme të Këshillit për Siguri Kombëtare lidhur me situatën e rënduar me COVID-19.

Related posts

Identifikohen katër viktima nga Gjakova në aksidentin që ndodhi në Kroaci

D V

Nis gjykimi ndaj Gucatit dhe Haradinajt, dëshmitarja Pumper vazhdon dëshminë e saj

D V

ShSKUK reagon në lidhje me deklaratat për fshehje të rasteve të vdekjeve nga Covid-19

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More