Agjencia Zhurnal.mk.

Pritet formim i Qeverisë në Sofje për të vazhduar negociatat për anëtarësim

Shkup, 14 korrik – Kryeministri Zoran Zaev pret formimin e një qeverie politike në Sofje për shkak të, siç thotë ai, nevojës së qytetarëve bullgarë, por edhe sepse ne presim një hap përpara në zgjidhjen e problemit. Sidoqoftë, sipas analistëve, shanset për të ndryshuar qëndrimin e Sofjes ndaj Shkupit në lidhje me miratimin e kornizës sonë të negociatave dhe fillimin e negociatave deri në fund të vitit janë jashtëzakonisht të vogla, pas zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në Bullgari të dielën, të dytat në vetëm tre muaj, sipas rezultateve paraprake, ato kanë pothuajse të njëjtin rezultat si zgjedhjet e prillit, pas të cilave askush nuk arriti të formonte qeveri.

 

Në të njëjtën kohë, Zaev thotë se ata mbështesin Rezolutën e VMRO-DPMNE dhe do të qëndrojnë pas saj, në mënyrë që “të jetë e qartë për të gjithë që të gjithë qëndrojmë së bashku në mbrojtjen e gjuhës dhe identitetit maqedonas”, por thekson se emri kushtetues duhet të respektohet. Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, nga ana tjetër, në një takim pune me ambasadorët në vendet e BE-së, tha dje se fillimi i negociatave është një përparësi kryesore për diplomacinë gjatë presidencës sllovene.

Duke e komentuar deklaratën e presidentit bullgar Rumen Radev se politika e Bullgarisë ndaj Maqedonisë së Veriut varet nga një dialog i hapur dhe konstruktiv midis dy vendeve, Zaev pajtohet mbi nevojën e dialogut midis Shkupit dhe Sofjes.

“Shumë shpesh presidenti Radev thotë se kjo nuk zgjidhet në Bruksel ose Uashington dhe unë pajtohem – kjo zgjidhet në Shkup ose në Sofje, në mënyrë bilaterale, dhe miqtë që na inkurajojnë të gjejmë zgjidhje janë gjithmonë të mirëpritur. Në takimin e punës më 17 qershor, mendoj se kemi adresuar të gjitha detajet, të rëndësishme për palën tonë, të rëndësishme për palën bullgare. Shpresa mbetet të formohet Parlamenti bullgar dhe, mbi të gjitha, të formohet qeveri politike që do të drejtojë fuqinë ekzekutive të Republikës së Bullgarisë, sepse çështja në Bruksel adresohet përmes Qeverisë dhe besoj se zbatimi i udhërrëfyesit do të fillojnë shumë shpejt. gjë që sjell përfitim për qytetarët e të dy vendeve në zona të ndryshme”, tha Zaev në një konferencë për shtyp.

Analistët politik Simonida Kacarska nga Instituti për politikë evropiane dhe Marko Troshanovski nga Instituti për demokraci “Societas Civilis” në Shkup në pritje të rezultateve përfundimtare të zgjedhjeve, në të cilat ka një garë të vdekur midis GERB të Bojko Borisov dhe Ekziston një popull i tillë (ITN) nga Slavi TRfunov, të cilët kanë një avantazh minimal prej më pak se një përqind, vlerësojnë se një qeveri e mundshme e pakicës në Sofje do të ishte dritëshkurtër dhe një hap drejt zgjedhjeve të reja të parakohshme, ndoshta në të njëjtën kohë me zgjedhjet presidenciale në vjeshtë, dhe se në kushte të tilla jashtëzakonisht të vogla janë shanset për të ndryshuar qëndrimin e Sofjes ndaj Shkupit në lidhje me miratimin e kornizës sonë negociuese dhe fillimin e bisedimeve deri në fund të vitit.

LSDM e mbështet Rezolutën e parashtruar nga VMRO-DPMNE dhe qëndron plotësisht pas mbrojtjes së gjuhës dhe identitetit maqedonas, thotë Zaev, por gjithashtu thekson se Kushtetuta në lidhje me emrin e shtetit duhet të respektohet.

“Nëse dikush dëshiron ta evitojë emrin kushtetues, le ta bëjë atë vetë, ne këtu nuk do të marrim pjesë. Nuk do ta shkelim Kushtetutën. Emri kushtetues I shtetit është Republika e Maqedonisë së Veriut. E mbështesim Deklaratën e VMRO-DPMNE-së, do të qëndrojmë prapa saj, të gjithë le ta kenë të qartë se jemi të gjithë së bashku në mbrojtje të gjuhës dhe identitetit maqedonas, por kjo nuk do të thotë se duhet ta shkelim Kushtetutën”, përmendi Zaevi.

Miratimi i një rezolute të tillë, sipas analistëve politikë, është i mirë për ndërtimin e një strategjie mbipartiake dhe qasjen ndaj çështjeve të vështira, siç janë bisedimet me Sofjen.

Lidhur me miratimin e një rezolute që do të qëndronte pas të gjitha partive politike në Parlament që do të shënonte “vijat tona të kuqe”, Kacarska beson se ajo do të siguronte legjitimitet për pozicionet brenda dhe jashtë çdo qeverie të ardhshme në bisedimet për të kapërcyer dallimet me Bullgarinë, ndërsa për Troshanovskin është koha të bashkohen partitë për një çështje kaq të rëndësishme me interes kombëtar.

Related posts

Nxënësit e Tetovës dhe Gostivarit kthehen në bankat e shkollës

Redaksia

Shekerinska: Sjellim Strategji për përballje me kërcënimet hibride

D V

Ministri Bekteshi mbështet Kosovën në Beograd!

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More