Agjencia Zhurnal.mk.

Princi Harry dhe Princi William ribashkohen për të inaguruar statujën e Princesha Diana

Princi William dhe Princi Harry janë ribashkuar përsëri këtë vit për të nderuar nënën e tyre të ndjerë, Princeshën Diana.

 

Të enjten, të dy vëllezërit treguan një front të bashkuar në Pallatin Kensington në Londër, Angli, mes raporteve se vëllezërit janë në mosmarrëveshje pas largimit të Harry nga detyrat e larta mbretërore dhe intervistës së tij gjithëpërfshirëse me Oprah Winfrey, shkruan ET.

Duka 39-vjeçar i Kembrixhit dhe Duka 36-vjeçar i Sussex zbuluan statujën e shumëpritur të Princeshës së Uellsit në Kopshtin e Mbytur të pallatit ku dikur jetonte Diana.

Data ishte veçanërisht domethënëse pasi do të shënonte ditëlindjen e 60-të të Dianës nëse ajo nuk do të vdiste tragjikisht në një aksident automobilistik në Paris, Francë, në 1997.

Statuja u krijua nga skulptori Ian Rank-Broadley, i cili ishte i pranishëm në ngjarje së bashku me projektuesi i kopshtit Pip Morrison.

Skulptura paraqet Dianën të rrethuar nga tre fëmijë që përfaqësojnë universalitetin dhe ndikimin e gjeneratave të punës filantropike të princeshave.

Vëllezërit iu drejtuan të pranishmëve në një ngjarje të vogël private, duke thënë, “Sot, në atë që do të kishte qenë ditëlindja e 60-të e nënës sonë, ne kujtojmë dashurinë, forcën dhe karakterin e saj – cilësi që e bënë atë një forcë për të mirë në të gjithë botën, duke ndryshuar të panumërta jeton për më mirë “.
Ata shtuan, “Çdo ditë urojmë që ajo të ishte akoma me ne, dhe shpresa jonë është që kjo statujë të shihet përgjithmonë si një simbol i jetës dhe trashëgimisë së saj.”

Të tjerët të pranishëm në ceremoninë e zbulimit, e cila ishte e mbyllur për publikun dhe shtypin, përfshinin vëllezërit e motrat e Dianës, Charles Spencer, Sarah McCorquodale dhe Jane Fellowes.

Vendndodhja gjithashtu mban një vend të veçantë për Harry pasi këtu ai së pari shpalli fejesën e tij me gruan e tij, Meghan Markle.

Related posts

Miss-i shqiptar trondit me rrëfimin: Jam përdhunuar e trafikuar në moshën 13-vjeçare nga disa persona

D V

Në shtator kalon në të tridhjetat – Luana Vjollca thotë se po shijon ditët e fundit si 29 vjeçare

D V

Adele ‘snubon Met Gala për të marrë një hamburger’ – dhe vështirë se dikush e njeh atë

Lea Muslija

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More