Agjencia Zhurnal.mk.

‘Presim të na bëni krenarë në Tokio’ – presidentja Osmani ia dorëzon flamurin shtetëror Ekipit Olimpik të Kosovës

Presidentja Vjosa Osmani në një ceremoni të veçantë ia ka dorëzuar flamurin shtetëror Ekipit Olimpik të Kosovës që do ta përfaqësojë vendin në Lojërat Olimpike Tokio 2020.

 

Të pranishëm në këtë ceremoni ishin shumë personalitete të larta nga institucionet shtetërore si deputetë, ministra e zëvendësministra, përfaqësues të ambasadave të huaja si dhe personalitet nga jeta kulturore e fetare në Kosovë.

Me këtë rast, presidenti i Komitetit Olimpik të Kosovës, Ismet Krasniqi, tha se Kosova si shtet i ri shumë shpejt u bë pikë referimi në të gjithë botën duke e falënderuar xhudisten Majlinda Kelmendi e cila e fitoi medaljen e Artë në Lojërat Olimpike Rio 2016.

Sipas Krasniqit, kjo nuk ishte diçka e rastësishme sepse një punë e jashtëzakonshme në këtë drejtim u bë nga trajneri ndërkombëtar i xhudos, Driton Kuka.

Ndërsa presidentja Vjosa Osmani tha se Lojërat Olimpike për ta shpalosur shpirtin fitues dhe për ta shpalosur përkushtimin e sportistëve ndaj vendit.

Osmani u shpreh e bindur se sportistët të cilët do ta përfaqësojnë Kosovën në Lojërat Olimpike ‘Tokio 2020’ do të japin maksimumin atje dhe do të bëjnë krenar shtetin e tyre.

Ajo shtoi se Kosova pret shumë nga 11 garuesit sepse puna që është bërë nga ana e tyre do të jap rezultatet e veta.

https://www.facebook.com/watch/?v=497418504852306

Related posts

Mbappe do të heshtë për të ardhmen deri në një datë të caktuar dhe Real Madridi e di cila është

D V

Formacionet zyrtare, Deçiç – Drita: Nuhiu nuk ndryshon asgjë

D V

Bordi Iniciativ: Të dorëzojë dorëheqje kryetari i Federatës së Karatesë, Petar Belistojanoski

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More