Agjencia Zhurnal.mk.

Presidentja Osmani takoi komandantin e KFOR-it, bisedojnë për agresionin rus në Ukrainë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, ka pritur në takim komandantin e KFOR-it, Gjeneral Major Ferenc Kajári, me të cilin diskutoi çështjen e sigurisë në vend dhe zhvillimet e fundit në kontinentin evropian pas agresionit ushtarak të Rusisë në Ukrainë.

Në njoftimin nga Presidenca thuhet se Osmani shprehu mirënjohje për punën e KFOR-it dhe kontributin e tyre për paqe dhe siguri.

Ne anën tjetër, komandanti Kajári ritheksoi përkushtimin e trupave të KFOR-it në mbështetjen e një mjedisi të sigurt dhe paqësor në të gjithë vendin.

Ndryshe, presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani më 10 mars i është drejtuar me një letër presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, nga i cili ka kërkuar mbështetje për anëtarësimin e Kosovës në NATO.

Related posts

Osmani: Politika agresive e Serbisë ndaj Kosovës, e nxitur nga politika ruse paraqet kërcënim për sigurinë rajonale

D V

AGK në Ditën Ndërkombëtare të Lirisë së Shtypit: Të respektohet puna e gazetarëve në Kosovë

D V

Pamje nga veriu i vendit, vazhdon të mos lejohet qarkullimi tek Ura e Ibrit

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More