Agjencia Zhurnal.mk.

Presidenti uzbek refuzoi miratimin e ndryshimeve kushtetuese

Presidenti i Uzbekistanit Shavkat Mirzojoev ka refuzuar miratimin e ndryshimeve kushtetuese të vendit që do të pengonin rajonin e Karakalpakstanit të mbajë referendum për shkëputje nga vendi.

Ai këtë e deklaroi sot pasi dy ditë më parë, të premten, në Nuka, kryeqyteti i Karakapakstanit, shpërtheu një protestë e madhe kundër ndryshimeve kushtetuese, lajmërojnë mediat amerikane dhe shtojnë se protestuesit dyshohet se kanë tentuar të pushtojnë ndërtesat qeveritare dhe janë përplasur me policinë.

Nga sonte deri më 2 gusht, presidenti i Uzbekistanit vendosi orë policore njëmujore në këtë rajon të shkretëtirës së vendit, i cili do të jetë i vlefshëm gjatë natës dhe do të jetë pjesë e gjendjes së jashtëzakonshme në këtë rajon”, sipas dekretit të presidentit të publikuar në faqen e tij të internetit, lajmërojnë mediat ruse.

Karakalpakstan është rajon i gjerë, kryesisht shkretëtirë në pjesën veriperëndimor të Uzbekistanit.

Related posts

Seanca e dytë publike për sulmin në Kapitol më 6 janar

Xh M

Ukraina ia ngrin pasurinë ish-presidentit Poroshenko

Z.H

Kriza energjike në Europë

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More