Agjencia Zhurnal.mk.

Presidenti kroat, Milanoviq: Serbia të vendosë – BE apo Moska

Zyrtarët kroatë sot hodhën poshtë si të papërshtatshëm vizionin e BE të paraqitur nga kryeministri hungarez Viktor Orban, duke propozuar, ndër të tjera, pranimin e Serbisë në Bashkimin Evropian.

Me atë rast, Presidenti i Kroacisë, Zoran Milanoviq, deklaroi se Serbia duhet të përmbushë kushtet për t’u anëtarësuar në Bashkimin Evropian dhe të vendosë nëse është për BE-në apo Moskë.

“Serbia duhet të përmbushë kushtet, ata duhet të vendosin nëse janë për BE-në apo në Moskë. Unë nuk kam asgjë kundër Moskës, por duhet të vendoset nga Brukseli ose Moska, dhe qeveria aktuale në Serbi e ka të vështirë ta heqë atë dhe do të duhet të jetë e qartë”, tha Milanoviq për njoftimin e kryeministrit hungarez Orban në mediat kroate rreth vizionit hungarez të BE-së dhe pranimin e Serbisë, raporton danas.

Siç njoftoi shërbimi i tij për shtyp, Milanoviq vlerësoi se “është me të vërtetë e çuditshme për Kryeministrin e një vendi të vogël të botojë manifeste të tilla”, transmeton Telegrafi.

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Evropiane të Kroacisë tha se nuk ndan pikëpamjet nga reklama e Orban në lidhje me të ardhmen e BE-së, raportoi Radio dhe Televizioni Kroat (HRT) në faqen e internetit.

Kroacia, siç është theksuar, këmbëngul në zgjerimin, i cili bazohet në përmbushjen e vazhdueshme të kritereve për anëtarësim, zbatimin e reformave të nevojshme dhe arritjen e rezultateve të matshme. Shtohet se “kjo është e vërtetë për të gjitha vendet që aspirojnë anëtarësimin, përfshirë Serbinë”.

Në një reklamë të botuar në Vecernji list, Orban bëri shtatë propozime mbi të ardhmen e BE-së, duke theksuar se kundërshton “super shtetin” evropian.

“Lidhur me të ardhmen e Evropës, ne nuk ndajmë pikëpamjet e thjeshtuara të transmetuara nga reklama. Idetë dhe aspiratat tona në lidhje me Bashkimin Evropian janë të njohura dhe përpiqen për përfshirje, lidhje dhe sinergji më të fortë brenda familjes evropiane”, deklaroi ministria kroate.

Kujtojmë se Hungaria ka qenë objekt kritikash nga Brukseli dhe veprimet e vendeve anëtare për shkak të shtetit të së drejtës, pavarësisë së gjyqësorit, të drejtave të njeriut dhe trajtimit të migracionit dhe migrantëve.

Me propozimet e tij, Orban u përgjigjet atyre akuzave dhe paraqet një model tjetër të Bashkimit Evropian, më pak të integruar dhe me më pak autoritet.

Hungarezët, shtohet, besojnë se integrimi është një mjet dhe jo një qëllim në vetvete dhe sugjerojnë që marrëveshjet themelore të BE-së duhet të fshijnë pretendimet e “lidhjes gjithnjë e më të ngushtë”.

Related posts

Presidenti i Këshillit Evropian bën thirrje për reforma në sistemin e OKB-së

Xh M

SHBA-ja thirrje rivalëve ndërluftues në Sudan t’i japin fund “konfliktit brutal”

Xh M

Azerbajxhani dërgon ndihma për armenët në Karabak

Xh M
OFERTË SPECIALE // Domain + Hosting + Uebfaqe për vetëm 400 Euro në vit!
Ofertë Speciale:
Domain + Hosting + Uebfaqe = 400euro!