Agjencia Zhurnal.mk.

Presidenti i Turqisë ka bërë të ditur se zgjedhjet e ardhshme do të mbahen në vitin 2023

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka bërë të ditur se zgjedhjet e ardhshme të përgjithshme të Turqisë do të mbahen në vitin 2023, siç është planifikuar, raporton Anadolu Agency (AA).

 

Duke folur para grupit parlamentar të Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim (AK Parti), Erdoğan hodhi poshtë kërkesat e opozitës për zgjedhje të parakohshme.

“Në qershor të vitit 2023 është kalendari zgjedhor i Turqisë. Ky është vendimi ynë si Aleanca Popullore, kjo është data që njoftuam”, tha Erdoğan, duke iu referuar aleancës elektorale të AK Partisë dhe Partisë së Lëvizjes Nacionaliste (MHP).

Qeveria do të përpiqet edhe më shumë dhe do të kujdeset që të mos e lërë Turqinë në duart e Aleancës Kombëtare të opozitës dhe anëtarëve të saj më të mëdhenj, Partisë Republikane të Popullit (CHP) dhe Partisë së Mirë (IYI), tha ai.

“Kjo është arsyeja pse ne themi se nuk do të lëmë asnjë shtëpi në të cilën nuk kemi hyrë, nuk do të lëmë vetëm asnjë zemër që nuk e kemi prekur dhe nuk e kemi fituar”, shtoi ai.

“Ne kemi qeverisur vendin me një politikë të punës dhe shërbimit”, shtoi ai.

AK Partia ka mohuar vazhdimisht thashethemet për zgjedhje të parakohshme dhe përpjekjet për të promovuar zgjedhjet e parakohshme, duke theksuar se vendi ka nevojë për vite pa zgjedhje në mënyrë që qeveria të përqendrohet në punën për kombin.

Kanali i Stambollit

Presidenti Erdoğan gjithashtu foli për mega-projektin e Kanalit të Stambollit, duke thënë se ai do të hapë një kapitull të ri në zhvillimin e vendit.

“Një nga tiparet më të rëndësishme të këtij projekti është se ai do të heqë një barrë serioze nga pika e transformimit dhe ndryshimit urban”, tha Erdoğan.

Me projektin, zyrtarët mund të përqendrohen gjithashtu në zonat sizmike në Stamboll, vuri në dukje ai, duke folur rreth rrezikut të tërmeteve.

“Ne duam që qytetarët tanë të vazhdojnë të jetojnë në vende shumë më të sigurta”, jo në “zona të trazuara”, tha ai.

“Ne do t’i kryejmë këto operacione në Stamboll duke ndërtuar shtëpi të reja rezistente ndaj tërmeteve (përgjatë kanalit)”, shtoi ai.

Erdoğan theksoi se kanali do të jetë “një burim krenarie kombëtare”.

Kanali i planifikuar 45 kilometra do të ndërtohet në perëndim të qendrës së qytetit në anën evropiane të provincës së Stambollit.

Ndërtimi i kanalit, me një kapacitet ditor prej 185 anijeve, pritet të përfundojë në vitet 2025-2026.

Kostoja totale e projektit është parashikuar në 15 miliardë dollarë, me gjashtë ura të reja që kalojnë kanalin me një çmim prej 1.4 miliardë dollarë.

Rreth gjysmë milionë njerëz do të punësohen në punën ndërtimore.

Mega-projekti, i cili synon të parandalojë rreziqet e paraqitura nga anijet që transportojnë dërgesa të rrezikshme përmes ngushticës së Bosforit, u miratua nga Ministria e Mjedisit dhe Urbanizimit të vendit.

Related posts

Autobusi me turistë përplaset, katër të vdekur dhe tetë të plagosur

Xh M

OKB: Ndryshimet klimatike kërcënojnë të drejtat e njeriut dhe planetin

N E

Protestat kundër luftës, turma të mëdha njerëzish janë mbledhur afër Kremlinit

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More