Agjencia Zhurnal.mk.

Presidenti i Malit të Zi me koalicionet për qeverinë e re

Presidenti i Malit të Zi Millo Gjukanoviç do të takojë përfaqësues nga koalicionet kryesore politike në vend me qëllim nisjen e konsultimeve për formimin e qeverisë së re.

 

Kreu i shtetit do të takojë përfaqësues nga partia që ai e drejton DPS, koalicioni pro-serb Fronti Demokratik dhe Demokratët e Malit të Zi.

Konsultimet e reja të presidentit Gjukanoviç me partitë koalicionet vijnë pasi qeveria e Dritan Abazoviçit ra në 19 gusht pas një mocioni mosbesimi që shqiptaro-malazezi nuk arriti ta fitonte.

Mali i Zi gjendet në një krizë politike prej të paktën 7 muajsh me dy qeveri të rrëzuara pas mocionit të mosbesimit nga partitë në koalicionet qeverisëse.

Related posts

Pas të nxehtit, stuhi vrasëse në Europë, 12 persona humbën jetën

Z.H

Zjarre masive në Kanada, digjet një fshat i tërë

R Zh

Pas Polonisë pezullohet importi i gazit rus në Bullgari

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More