Agjencia Zhurnal.mk.

Presidenti i Iranit, Raisi bën thirrje për unitet kombëtar

Presidenti i Iranit, Ebrahim Raisi pas disa javësh protesta në vend, sot nga Parlamenti apeloi për bashkim kombëtar.

 

Ai theksoi se Republika Islamike ka “dobësi dhe mangësi”, por e përsëriti qëndrimin zyrtar të autoriteteve se trazirat e shkaktuara nga vdekja e 22-vjeçares Mahsa Amini, pasi u ndalua nga policia për moral, nuk ishin gjë tjetër veçse një komplot i armiqve iranianë.

“Vendosmëria e vendit sot synon bashkëpunimin për zgjidhjen e problemeve të njerëzve. Nevojitet unitet dhe kohezion kombëtar, sepse i bën të pafuqishëm armiqtë tanë”, shtoi Raisi.

Ai i përsëriti pretendimet e liderit suprem të Iranit, ajatollahu Ali Hamnei, i cili dje deklaroi se protestat në Iran janë organizuar nga SHBA-ja dhe Izraeli.

Protestat nga rrugët e qyteteve iraniane u përhapën edhe në universitete në të gjithë vendin, por edhe në shkollat ​​e mesme.

Related posts

SHBA dhe Meksika synojnë të ripërtërijnë luftën kundër karteleve të drogës

N E

Spanja dëbon afër 25 diplomatë rusë

D V

A jemi vërtet vetëm? Shkencëtarët së shpejti shpresojnë të ‘zhbllokojnë’ sekretet e universit!

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More