Agjencia Zhurnal.mk.

Presidenti i Gjermanisë paralajmëron popullin e tij për kohë të vështira

Presidenti gjerman Frank-Walter Steinmeier paralajmëroi bashkatdhetarët e tij për periudha të vështira për shkak të pasojave të luftës në Ukrainë, në një fjalim që synonte të thërriste një frymë rezistence.

 

“Vite më të vështira, vite të vështira po vijnë”, paralajmëroi Steinmeier, duke shtuar se deri më 24 shkurt vendi gëzonte një “erë të favorshme” pas përfundimit të bllokadës që lidhej me Luftën e Ftohtë.

“Dividenti i paqes është shteruar. Një epokë e erës së kundërt po fillon për Gjermaninë”, theksoi presidenti.

Ai tha se Gjermania tani mund të shfrytëzojë fuqinë dhe fuqinë e saj të akumuluar, duke përmendur peshën e saj ekonomike, aftësinë kërkimore, kompanitë e suksesshme, shtetin efikas dhe bërthamën e madhe dhe të fortë të shoqërisë së saj.
”Kemi nevojë për një frymë rezistence dhe qëndrueshmërie, për një ushtri të fortë dhe detyrën e Gjermanisë për të kontribuar në mbrojtjen e Evropës”, theksoi ai.

Related posts

Gjashtël të zhdukur pas rrëzimit të një helikopteri në Pakistan

Xh M

Mbi 60 për qind e amerikanëve nuk kanë paguar asnjë taksë mbi të ardhurat gjatë vitit 2020

Redaksia

Scholz: Putin shihet që nuk mund ta fitojë luftën në fushëbetejë

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More