Agjencia Zhurnal.mk.

Presidenti i Azerbajxhanit viziton për herë të parë Shqipërinë

Për herë të parë Shqipërinë e viziton sot Presidenti i Azerbajxhanit, Ilham Aliyev.

 

Ceremonia shtetërore do të zhvillohet në Pallatin e Brigadave, ndërsa është parashikuar dhe një konferencë e përbashkët për shtyp.

Aliev ishte një nga mbështetësit e rëndësishme së bashku me Turqinë për ndërtimin e gazsjellësit TAP në territorin e Shqipërisë, konsideruar si një nga investimet më të rëndësishme për vendin.

Gazsjellësi Trans Adriatik është pjesë e Korridorit Jugor të Gazit, që transporton gaz natyror në Evropë nga fusha Shah Deniz II në Azerbajxhan. TAP-i është 878 kilometra i gjatë: 773 kilometra në pjesën tokësore dhe 105 kilometra në pjesën detare.

Related posts

Bllokohen dy turistë francezë në kanionin e Langaricës në Përmet

Xh M

Shqipëria renditet mes vendeve me rritjen më të lartë të çmimit të bukës në Europë

Xh M

Hakerat iranianë vjedhin të dhënat e ish-drejtorit të Policisë së Shtetit, Gledis Nano

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More