Agjencia Zhurnal.mk.

Presidenti Biden nominon Christopher Hill ambasador në Serbi, diplomat i njohur për Ballkanin

Presidenti amerikan, Joe Biden të enjten tha se synon të emërojë diplomatin e vjetër, Christopher Hill për ambasador në Serbi.

 

Hill u tërhoq nga shërbimi i jashtëm në vitin 2010 pasi shërbeu si ambasador në Irak.

Gjatë karrierës së tij, ai ndihmoi në negocimin e një zgjidhjeje paqësore në vitin 1995 për t’i dhënë fund luftës trevjeçare në Bosnje-Hercegovinë dhe ishte kreu i delegacionit amerikan në vitin 2003 në bisedimet me gjashtë vende që kishin për qëllim të bindnin Korenë e Veriut të hiqte dorë programin e tij bërthamor.

Hill ishte ambasadori amerikan në Maqedoni, Poloni dhe Korenë e Jugut si dhe i dërguar special në Kosovë. Ai u emërua si ndihmës sekretar shteti për çështjet e Azisë Lindore dhe Paqësorit gjatë administratës së George W. Bush.

Hill aktualisht është një profesor ndihmës në Shkollën e Marrëdhënieve Ndërkombëtare dhe Publike të Universitetit Columbia, raporton ap.

Diplomati 69-vjeçar pritet të merr konfirmimin e Senatit amerikan.

Related posts

OBSH-ja: Ndotja e ajrit në botë është edhe më rëndë sesa menduam

D V

‘Ata qëlluan gruan time’: Burri afgan rrëfen sesi familja e tij u përpoq të ikte

D V

Shembet një ndërtesë në Itali, ka të vdekur – ekipet e shpëtimit në kërkim të mbijetuarve të mundshëm

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More