Agjencia Zhurnal.mk.

Portugalia paralajmëron BE-në që të jetë e gatshme kundër ekstremit të djathtë

Një zyrtar i lartë nga Portugalia tha të martën se Bashkimi Evropian po punon kundër rreziqeve të ekstremit të djathtë në Evropë.

 

Ministri i Brendshëm i Portugalisë, Eduardo Cabrita tha se BE-ja duhet të jetë e përgatitur për të gjitha llojet e rreziqeve, jo vetëm për ato “xhihadiste”.

Ai tha se 27 vendet anëtare të BE-së po punojnë kundër rreziqeve të ekstremit të djathtë të zbuluar në bllok.

Duke vënë në dukje se migrimi dhe azili ishin prioritet i axhendës së takimit të së martës në BE, Cabrita tha se janë mbuluar shumë tema për çështje të tilla si forcimi i Agjencisë së BE-së për Bashkëpunim për Zbatimin e Ligjit (Europol) dhe Zona Shengen.

Gjithashtu u diskutua edhe për sistemin e vizave, inteligjencën artificiale, luftën kundër terrorizmit dhe sistemin e integruar administrativ i cili do të kontribuonte pozitivisht në migrimin në Evropë, theksoi ai.

Ministri portugez tha se çështja e armatimit individual do të diskutohet me zyrtarët nga SHBA-ja më 21 dhe 22 qershor./AA

Related posts

Moska po e shantazhon të gjithë botën, thotë agjencia bërthamore e Ukrainës

Xh M

Foshnja e porsalindur gjendet në koshin e plehrave të një aeroplani në Mauritius

D V

Përkeqësohet gjendja e opozitarit të burgosur rus, Alexei Navalny

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More