Agjencia Zhurnal.mk.

Porti Xinjiang sheh 1500 udhëtime me trena mallrash Kinë-Evropë këtë vit

Alataw Pass, një port i madh tokësor në Rajonin Autonom të Xinjiang Ujgur në veriperëndim të Kinës, ka regjistruar 1500 trena mallrash Kinë-Evropë të kalojnë gjatë këtij viti, duke arritur numrin 42 ditë më herët se në vitin 2020, njoftoi autoriteti doganor, citon “Xinhua”.

 

I ngarkuar me pjesë auto, pajisje inxhinierike, mobilje dhe produkte të tjera, një tren nga Sassnitz, Gjermani, u bë treni i 1500-të i mallrave Kinë-Evropë që kaloi javën e kaluar, tha Li Hongfeng, një zyrtar në doganat e Alataw Pass.

Gjatë pandemisë COVID-19, trenat e mallrave kanë luajtur një rol vendimtar për të ndihmuar në stabilizimin e zinxhirëve ndërkombëtarë të industrisë dhe furnizimit për shkak të transportit të kufizuar ajror dhe detar.

Alataw Pass nisi shërbimin e trenave të mallrave Kinë-Evropë në vitin 2011. Aktualisht, 22 itinerare po kalojnë përmes tij, duke arritur në 13 vende të tilla si Gjermania dhe Polonia. Mallrat e importuara që transportohen nga trenat përfshijnë automobila dhe pjesë, lëndë drusore dhe fije pambuku, ndërsa pajisjet shtëpiake dhe nevojat e përditshme janë ndër artikujt e eksportuar.

Related posts

Rusia pritet të nisë stërvitje ushtarake me Kinën dhe Indinë

Z.H

Deklarata e Putinit shokon perëndimin, reagon Macron dhe Borrell – paralajmërohen sanksione të reja

D V

Kina do të dërgojë trupa në Rusi për stërvitje të përbashkëta ushtarake

Lea Muslija

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More