Agjencia Zhurnal.mk.

“Porti i Durrësit duhet të jetë rajonal”/ Rama: Marrëveshja me Kosovën u shty

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar se Porti i Durrësit duhet të jetë rajonal, teksa thekson se projekti i ri e koncepton këtë port si të përbashkët me Kosovën.

Gjatë vizitës së tij, Rama gjithashtu tha se qeveria shqiptare kërkon që të firmosë një marrëveshje me Kosovën për krijimin e korridoreve të gjelbra të operatorëve ekonomikë.

Sipas tij, kjo marrëveshje duhej të firmosej ditën e nesërme në takimin e dy qeverive, por u shty nga pala kosovare.

“Ka shumë kompani që përdorin në mënyrë intensive portin e Durrësit. Ne duam të kemi një marrëveshje me qeverinë e Kosovës siç e kemi në Ballkanin e Hapur për të pasur korridoret e gjelbra të operatorëve ekonomikë të autorizuar, të cilët kalojnë pa asnjë ndalesë. Edhe për këtë na duhet të kemi një marrëveshje. Për këtë duhej të firmosej nesër dhe nuk e di për çfarë arsye u shty nga ana e qeverisë së Kosovës.

Pavarësisht kësaj duhet ta bëjmë një orë e më parë këtë gjë. Kemi sjellë me vete projektin e ri të portit të Durrësit që është konceptuar si port i përbashkët që ose duhet të jetë rajonal me rëndësi të dorës së parë ose ne humbasim një potencial të madh siç e kemi humbur për dekada të tëra”, tha Rama./GE/

Related posts

A ju propozua Hungaria për tu arratisur si Gruevski? Meta: Kam respekt, e mori në qafë nepotizmi

Xh M

30 milionë euro të kursyera nga Amnistia Penale në Shqipëri, Manja: 780 të dënuar lënë qelitë

D V

Basha: Protestat me Metën në krye është autogol për opozitën, nxiti djegien e mandateve

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky