Agjencia Zhurnal.mk.

Porsche 356 Coupe unik dhe i pazakontë del në ankand

Bukuria është në sytë e shikuesit dhe kjo është padyshim e vërtetë për uniken Glockler-Porsche 356 Carrera 1500 Coupe.

 

Është një veturë gare shumë e rëndësishme që u përdor në vetëm një garë dhe do të shitet në ankandin e RM Sotheby në Monterey, Kalifornia midis 13 dhe 14 gusht.

Walter Glockler ishte një tregtar veturash dhe një vrapues amator që garonte me dy dhe katër rrota. Filloi në fund të viteve 1940 dhe bëri vetura gare që shpesh përdornin komponentët Volkswagen dhe Porsche.

“Makineria” e tij e shtatë ishte një coupe që do të shitet në ankand në muajin gusht dhe e cila u prodhua për të marrë pjesë në garën e Mille Miglia në vitin 1954. Sidoqoftë, vetura nuk ishte e gatshme për motin, kështu që u shfaq në garën Liege-Romë-Liege në të cilën drejtohej nga kushëriri i Walterit, Helm Glockler. Fatkeqësisht, për shkak të problemeve teknike Coupe nuk ishte konkurruese.

Glockler-Porsche është mjaft e ndryshme nga Model 356. Ka ngjashmëri përpara për shkak të dritave të mëdha të rrumbullakëta, megjithatë, ka edhe dy fenerë më të vegjël në parakolp dhe një dritë tjetër qendrore si “syri i Cyclops”, raporton motor1.

Dera përmban një pjesë të veçantë qelqi në pjesën e sipërme që shtrihet në çati, pjesa e brendshme duket si e ajrosur, ndërsa hyrja në veturë është më e lehtë.

Dritarja e pasme gjithashtu ndryshon nga ajo e modelit 356, ajo është e ndarë në pjesë që kalojnë në anët e trupit, duke përmirësuar kështu dukshmërinë. Vetura mundësohet nga një motor me katër cilindra të montuar në pjesën e pasme Type 547. Ende nuk dihet se sa mund të merrte makina në ankand. 

Related posts

Aston Martin mburret: Shitjet u rritën 224 për qind

D V

Ky Citroën Ami është ndoshta makina më e ngadaltë e policisë në botë

D V

Lamtumirë benzinë e naftë, deri më 2035 në Evropë do të ketë vetëm vetura elektrike

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More