Agjencia Zhurnal.mk.

Popullsia bie nën 59 milionë

Një popullsi në tkurrje dhe në plakje është një shqetësim i madh për një ekonomi të ndenjur si ajo e Italisë, pasi ajo lidhet me rënien e produktivitetit, më pak inovacion dhe shpenzime më të larta për ndihmën sociale, ndër të tjera.

“Sipas të dhënave të para paraprake nga 1 janari 2022, popullsia (rezidente) ra në 58.983 milionë,” tha presidenti i shtetit Giancarlo Blandgiardo në asamblenë në Romë.

Blandgiardo, një demograf i njohur, tha se popullsia ka qenë në rënie të vazhdueshme që nga viti 2014 dhe se humbja kumulative që atëherë është më shumë se 1.36 milionë.

Prioriteti i kryeministrit të ri italian Giorgia Meloni është të ndryshojë këtë prirje dhe të mbështesë familjet.

Në buxhetin e saj të vitit 2023, ajo propozoi një ulje të taksës së shitjeve për produktet e kujdesit për fëmijë dhe një rritje të shtesave të fëmijëve./kp/

Related posts

Putin mbërrin në Teheran për bisedime me Turqinë dhe Iranin për Ukrainën

Xh M

BE regjistron rënie të numrit të vdekjeve të lidhura me ndotje të ajrit

D V

Greqia planifikon të zgjasë murin në kufi me Turqinë

Z.H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More