Agjencia Zhurnal.mk.

Policia gjermane heton kërcënimet me vdekje ndaj kryetarit të Saksonisë

Policia gjermane kreu bastisje në disa lokacione, përgjatë 14 dhjetorit si pjesë e hetimeve të kërcënimeve të raportuara me vdekje.

 

Sipas mediave gjermane policia kishte marrë informata për kërcënime me vdekje që i ishin bërë kryetarit të Saksonisë dhe zyrtarëve të tjerë nga kundërshtarët e vaksinimit kundër koronavirusit dhe masave kundër përhpajes së pandemisë.

Disa prona në Dresden, u bastisën nga policia si pjesë e hetimit ndaj përgatitjes së mundshme të disa sulmeve të dhunshme, njoftoi policia në Twitter.

Hetimet u nxitën pas një raporti të javës së shkuar në televizionin ZDF, sipas të cilit, një grup njerëzish diskutonin rreth mundësisë që të vrasin kryetarin e shtetit gjerman të Saksonisë, Michael Kretschmer.

Këtë bisedë, ky grup e bëri në shërbimin për mesazhe, Telegram. Plani ishte që përpos, Kretschmerit të vriten edhe politikanë të tjerë, shkruan AP.

Dresdeni, është kryeqyteti i shtetit federal gjerman, Saksoni dhe së fundmi në qytet pati shumë protesta kundër politikave që kanë për qëllim parandalimin e përhapjes së pandemisë.

Për më tepër në këtë shtet niveli i vaksinimit të qytetarëve kundër koronavirusit është më i ulëti në gjithë Gjermaninë.

Sipas raporteve, grupi përbëhej nga 103 njerëz dhe të gjithë kundërshtonin vaksinimin. Policia njoftoi se pas bastisjeve, komentet e disa prej këtyre qytetarëve rreth posedimit të armëve, po ashtu janë pjesë e hetimit.

Related posts

COVID-19, a është ende domethënëse incidenca?

Redaksia

Tensione mes Arabisë Saudite dhe Libanit

D V

Nimanbegu: Ofendimet ndaj Abazoviqit, janë fyerje ndaj kombit shqiptar

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More