Agjencia Zhurnal.mk.

Policë amerikanë të njësitit SWAT në aksionin policor në Shkup?! (Video)

Shkup, 27 dhjetor – Ministri i punëve të brendshme, Oliver Spasovski, sot ka dhënë detaje nga aksionet e realizuara anti drogë në Shkup, Kumanovë dhe në qytet tjera. Deri sa Spasovski prezantonte detajet, në prapavijë shkonin inizime nga aksioni. Në një moment, në incizimet që postoheshin u paraqit një pjesëtar i policisë special me amblem të njëstit SWAT, e njohur në SHBA si njësit që lufton krimin, transmeton Zhurnal.

 

Te disa medium maqedonase është parashtruar dilemma nëse policë amerikanë po marin pjesë në aksione policore në Maqedoninë e Veriut, duke e përshkruar këtë edhe si shkelje të sovranitetit të vendit.

Mirëpo nga MPB kanë demantuar këto pohime.

“Nuk bëht fare fjalë për pjesëtar të ndonjë policie të huaj, por amblema me shenjën SWAT është ndërkombëtare dhe tregon përkatësi të ndonjë profili, e jo edhe përkatësi në ndonjë njësit konkret të ndonjë shteti të caktuar”, thuhet në përgjigjen e shkurtë të MPB-së.

Пресечен меѓународен канал на криумчарење на прекурсори, психотропни супстанци и дрогаМинистерството за внатрешни работи во текот на завчерашниот ден (21.12.2021) извести за 10 приведени лица поради сомнение за криумчарење и неовластена трговија со прекурсори, како резултат на голема акција со претреси на повеќе локации во Куманово и Скопје, при што се лишени од слобода десет лица на возраст од 35 до 53 години, петмина од Куманово, четворица од Скопје и еден од тетовско, меѓу кои тројца полициски службеници и петмина царински службеници. Деветмината се сомничат дека извршиле кривично дело „криумчарење“ од член 278, а тројца од нив дека сториле и кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“ по чл.215 од Кривичниот законик, додека при претрес кај едниот од нив, односно десеттиот од приведените бил пронајден и одземен кокаин.————————-Ndërpritet kanal ndërkombëtar për kontrabandë me prekursorë, substanca psikotrope dhe drogëMinistria e Punëve të Brendshme parmbrëmë (21.12.2021) informoi për arrestimin e 10 personave për shkak të ekzistimit të dyshimit të bazuar për kontrabandë dhe tregti të palejuar me prekursorë, si rezultat i një aksioni të madh me bastisje në më shumë lokacione në Kumanovë dhe Shkup, gjatë të cilit janë arrestuar dhjetë persona të moshës 35 deri 53 vjeçare, pesë nga Kumanova, katër nga Shkupi dhe një nga rrethina e Tetovës, prej të cilëve tre nëpunës policorë dhe pesë nëpunës doganor.Nëntë personat dyshohen se kanë kryer veprën penale ''kontrabandë'' sipas nenit 278, kurse tre nga ata kanë kryer veprën penale ''prodhim i palejuar dhe lëshim në qarkullim të drogave narkotike, substancave psikotrope dhe prekursorëve'' sipas nenit 215 të Kodit Penal, derisa gjatë bastisjes tek njëri prej tyre, përkatësisht i dhjeti nga të arrestuarit është gjetur dhe sekuestruar kokainë.

Posted by Министерство за внатрешни работи / Мinistria e Punëve të Brendshme on Thursday, December 23, 2021

Related posts

Kyçyk: Vitin e ardhshëm do të organizojmë gara për histori me nxënës nga Maqedonia dhe Bullgaria

Z H

Shilegov në takim me pensionistët në shënimin e Ditës së të moshuarve

D V

Pyetem si është e mundur që Artan Grubi gjatë fushatës zgjedhore për një orë të mbërrin, Shkup – Qafë-Thanë?

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More