Agjencia Zhurnal.mk.

Po rritet numri i të infektuarve në Britani të Madhe

Numri i njerëzve të infektuar me coronavirus në Mbretërinë e Bashkuar është rritur, thotë Zyra për Statistikat Kombëtare (ONS).

 

Vlerëson se rreth 100 mijë njerëz u testuan pozitivisht në javë deri më 29 maj, ose një në 660 njerëz – nga 60 mijë javën e kaluar.

Një pjesë në rritje dukej sikur të ishin varianti Delta, i zbuluar për herë të parë në Indi, tha ONS, raporton bbc.

Infeksionet po rriteshin në Angli dhe Uells. Të paktën 6,278 raste të reja u konfirmuaran gjatë ditës së djeshme në Mbretërinë e Bashkuar gjersa 11 persona humbën jetën.

Kjo barazohet me një rritje të madhe të rasteve nga një bazë e ulët, por pranimet në spital dhe vdekjet janë ulur pak krahasuar me javën e kaluar.

Testimi i shtuar për të ashtuquajturin variant indian, ose variant Delta, siç është emëruar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, në zonat e pikave të nxehta mund të nënkuptojë se numri i të infektuarve është më e madh nga sa është në të vërtetë.

Related posts

Izraeli sulmon me raketa Sirinë, shpërthimet pranë aeroportit lanë të vdekur tre persona

Xh M

Çekia nis votimet në zgjedhjet parlamentare

D V

Britania e Madhe me rritje rekorde të çmimit të energjisë elektrike

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More