Agjencia Zhurnal.mk.

Po evakuohej nga Afganistani, refugjatja sjell në jetë foshnjën e saj në avion

Një refugjate afgaen lindi një vajzë në një aeroplan ndërsa po ikte në Mbretërinë e Bashkuar. Gruaja shtatzënë Noori, 26 vjeç, burri i saj 30-vjeçar Taj Moh Hammat dhe dy fëmijët e tyre ishin mes atyre u larguan nga Afganistani.

 

Ata arritën të hipnin në një fluturim të Turkish Airlines për në Birmingham dhe zonja Noori përfundoi duke lindur në një lartësi prej 30,000 këmbësh,sepse pasi talebanët pushtuan Afganistanin, njerëz të panumërt janë përpjekur të shpëtojnë nga ajo që shumë prej tyre kanë frikë se do të jetë një regjim brutal.

Nuk kishte staf mjekësor në bord, kështu që iu la ekuipazhit të fluturimit që të lindte fëmijën e tretë të çiftit. Fluturimi ishte larguar nga Kabuli dhe ishte ndalur në Dubai para se të supozohej të ulej në Birmingham.

Por piloti vendosi të ulet në Kuvajt pas lindjes si një masë paraprake. Si zonja Noori ashtu edhe vajza e saj e re janë të shëndetshme dhe mirë, sipas një deklarate të lëshuar nga Turkish Airlines.

Vajza e vogël u quajt Havva, që do të thotë Eva në anglisht. Familja dhe pjesa tjetër e udhëtarëve të fluturimit, u ulën me siguri në Birmingham në orën 11.45 të së Shtunës.

Ajo vjen ndërsa Mbretëria e Bashkuar orkestroi fluturimin e saj të fundit të evakuimit civil nga Afganistani të Dielën. Çdo fluturim i ardhshëm nga vendi që vjen në MB do të transportojë personel diplomatik dhe ushtarak.

Kjo është në kohën e duhur për afatin e evakuimit të trupave më 31 gusht të caktuar nga talebanët dhe qeveria amerikane.

Gati 15,000 shtetas britanikë dhe afganë të kualifikuar janë dëbuar nga vendi që nga fillimi i Operacionit Gropë dy javë më parë, thotë qeveria.

Related posts

Gjenocidi i Çamërisë, plagët ende rrjedhin gjak

Xh M

Lukashenko: Perëndimi po përgatit një sulm ndaj Rusisë

Xh M

Blinken në turne në Egjipt, Kamboxhia, Indonezi dhe Tajlandë

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More