Agjencia Zhurnal.mk.

Planifikohet një takim virtual mes presidentëve të SHBA-së dhe Kinës

Shtetet e Bashkuara dhe Kina janë pajtuar në parim që presidentët e tyre të zhvillojnë një takim virtual para fundit të vitit.

 

Presidenti amerikan, Joe Biden dhe ai kinez, Xi Jinping do të takohen me video-lidhje, kanë raportuaar disa media më 6 tetor, duke cituar një zyrtar të lartë amerikan.

Ekziston një “marrëveshje në parim” për një “takim virtual”, u ka thënë ky zyrtar gazetarëve në kushte anonimiteti.

“Presidenti ka thënë se sa mirë do të ishte që të takohet me Xi-në, të cilin nuk e ka parë për disa vjet”, ka thënë ky zyrtar.

“Ne presim që ata të takohen, qoftë edhe virtualisht”.

Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki ka thënë se detajet e takimit nuk dihen ende.

Takimi virtual është bërë i ditur pasi Këshilltari amerikan për Siguri Kombëtare, Jake Sullivan është takuar në Cyrih me diplomatin kinez, Yang Jiechi për gjashtë orë.

Shtëpia e Bardhë ka thënë se Sullivan ka theksuar nevojën për mbajtjen hapur të linjave të komunikimit, derisa ka përmendur edhe shqetësimet për provokimet e fundit të Kinës kundër Tajvanit, abuzimet e të drejtave të njeriut kundër pakicave etnike dhe përpjekjet e Pekinit për të heshtur aktivistët në Hong Kong.

Agjencia kineze e lajmeve Xinhua ka thënë se Yang ka bërë thirrje që dy shtetet të punojnë bashkë.

“Kur Kina dhe Shtetet e Bashkuara bashkëpunojnë, të dyja shtetet dhe bota do të përfitojnë; kur Kina dhe SHBA-ja përballen, të dyja shtetet dhe bota do të vuajnë seriozisht”, është cituar të ketë thënë ai sipas Xinhuas.

Related posts

Vdekja e Mbretëreshës Elizabeth, ngrihen zërat kundër monarkisë: Charles është fyerje për demokracinë

Xh M

Rusia pezullohet nga “Bank for International Settlements”

D V

Foshnja vaksinohet aksidentalisht kundër coronavirusit në Turqi

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More