Agjencia Zhurnal.mk.

Plani tronditës i presidentit të FIFA-s, Infatino – për ta transformuar futbollin ndërkombëtar

Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino dëshiron të mbajë Kampionatin Botëror çdo tre vjet, si pjesë e një plani afatgjatë për të revolucionarizuar futbollin ndërkombëtar.

Suksesi komercial dhe sportiv i turneut në Katar ka trimëruar Infantino, i cili dha një tregues të ambicieve të tij madhështore javën e kaluar duke njoftuar se një Kampionat Botëror për Klube të zgjeruar do të zhvillohet në vitin 2025, pavarësisht se nuk arriti të sigurojë mbështetjen e lojtarëve, klubeve dhe federatave ndërkombëtare.

Infantino është i bindur se organizimi i Kupës së Botës në mes të një dimri evropian gjatë muajit të kaluar ka rezultuar të jetë një ndryshim i lojës, gjë që tregon se sporti mund të vazhdojë të rritet dhe të globalizohet.

Pavarësisht frikës nga lodhja e lojtarëve dhe lëndimet masive në Katar, futbolli ka ofruar një spektakël bindës, me turneun që gjeneroi të ardhura rekord prej tetë miliardë eurosh – një rritje prej 900 milionë euro në Kupën e Botës së vitit 2018 në Rusi.

Ambicia afatgjatë e Infantinos është të krijojë një cikël të ri turneu radikal, në të cilin Kampionati Botëror zhvillohet çdo tre vjet, me Kampionatin Botëror për Klube dhe garat kontinentale si kampionati evropian që do të mbahen në vitet e tjera.

Asnjë ndryshim nuk është i mundur deri pas Botërorit 2030, pasi bisedimet midis palëve të interesuara për kalendarin ndërkombëtar 2024-2030 janë afër përfundimit, megjithëse diskutimet mbi këtë temë kanë filluar prapa skenave.

Infantino i ka dhënë vetes kohë për të zbatuar revolucionin e tij pasi ai e bëri të qartë javën e kaluar se ai synon të shërbejë tre mandate të plota si president i FIFA-s, gjë që do ta mbante atë në detyrë deri në vitin 2031.

Megjithatë, 52-vjeçari do të përballet me një betejë të madhe për të miratuar një cikël të ri trevjeçar, pavarësisht mbështetjes për konceptin nga Afrika dhe Azia.

UEFA dhe konfederata e Amerikës së Jugut, CONMEBOL, u bashkuan për të mposhtur një propozim për organizimin e Kupës së Botës çdo dy vjet që ishte kampionuar nga Arsene Ëenger dhe ka të ngjarë të kundërshtojnë novacionin e fundit të FIFA-s.

Related posts

Lewandowski zbulon kohën e pensionimit të tij nga futbolli

D V

Benaser: Ende besojmë se jemi në garë për titullin kampion

Xh M

Carragher emëron lojtarin ‘më me ndikim’ në Ligën Premier, e cilëson ende të nënvlerësuar

D V