Agjencia Zhurnal.mk.

Plani i mobilizimit ushtarak/ Rusët dynden për të ikur nga vendi, ‘avullojnë’ biletat e avionëve

Biletat e avionëve në Rusi u shitën me shpejtësi pasi presidenti rus Vladimir Putin njoftoi një mobilizim të pjesshëm ushtarak të mërkurën.

 

Në një fjalim të rrallë drejtuar kombit, Putin njoftoi një mobilizim të pjesshëm të menjëhershëm si pjesë e fazës tjetër të pushtimit të tij të vazhdueshëm në Ukrainë.

Fluturimet drejt vendeve që ende lejojnë rusët të hyjnë pa vizë, duke përfshirë Turqinë, Armeninë, Gjeorgjinë dhe Serbinë, duket se janë shumë të kërkuara.

Linja ajrore shtetërore ruse Aeroflot nuk ka më fluturime për në Stamboll nga Moska për tre ditët e ardhshme, sipas faqes së saj të internetit.

Fluturimet e Aeroflot për në Jerevan, Armeni, nga kryeqyteti i Rusisë janë gjithashtu të shitura deri në fundjavë.

Platforma ruse e kërkimit të udhëtimeve Aviasales tregon se biletat për fluturimet që nisen për në Stamboll, Jerevan dhe Beograd, Serbi, të mërkurën nuk janë më të disponueshme, sipas faqes së saj të internetit.

Të dhënat e Google Trends menjëherë pas njoftimit të Putin treguan një rritje të kërkimeve për faqen e internetit, raportoi Reuters.

Pas fjalimit të Putinit të mërkurën, ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu tha se 300,000 rusë do të thirren si pjesë e mobilizimit.

Kontratat e ushtarëve që tashmë luftojnë në Ukrainë gjithashtu do të zgjaten, thuhet në dekretin e nënshkruar nga Putin të mërkurën, sipas The Guardian.

Related posts

Tërhiqet kandidati për kryetar të PD-së: Kaluam nga “Lul Brava” te “Doktor Dryni”

D V

Rindërtimi, Rama ndan pamje nga lagjja e re në Kavajë

D V

Ishte larguar nga banesa 5 ditë më parë, gjendet i mbytur në Vjosë

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More