Agjencia Zhurnal.mk.

Pirja e ujit me këtë përbërës para gjumit mund t’ju ndihmojë të flini gjatë natës

Një nga shqetësimet më të mëdha është të përdorim banjën në mes të natës.

 

Në dy ose tre të mëngjesit, të largohemi nga ngrohtësia dhe rehatia e shtratit është një makth, pavarësisht se sa shumë kemi nevojë të shkojmë.

Por ato ditë pushimi të ndërprera mund të jenë pas jush. Rezulton se pirja e ujit të kripur të detit – një ilaç natyral pak i njohur për gjumë më të mirë – mund të më pengojë të bëj atë udhëtim natën vonë në korridor në orët e vona.

A mund të pi ujë me kripë para gjumit?

Kur mendojmë për pijet para gjumit, zakonisht na vjen në mendje një filxhan çaj ose qumësht i ngrohtë. Por uji i kripur i detit mund të mposhtë ato gllënjka klasike të gjumit. Pse? Ai përmban minerale të quajtura elektrolite, të cilat janë përgjegjëse për të ndihmuar në mbajtjen e lëngjeve në trupin tuaj në ekuilibër. Jonathan Steele thotë se nëse lëngjet tuaja janë të çekuilibruara, trupi juaj do të përpiqet ta korrigjojë këtë — shpesh me udhëtime në tualet në mesnatë.

Pra, si ndihmon shtimi i kripës së detit në gotën tuaj me ujë të natës në mbajtjen e lëngjeve të trupit në ekuilibër? Dhe a nuk është të pish një gotë ujë e kundërta e asaj që dëshiron të bësh, nëse dëshiron të shmangësh një udhëtim në tualet gjatë natës?

“Kripa e papërpunuar [e detit] ndihmon ujin të hyjë në të gjitha qelizat tona”, thotë ai. Pirja e ujit me kripë deti ndihmon trupin tuaj të shmangë çdo grumbullim të tepërt të lëngjeve që do të rezultojë në dëshirën e papritur për të shkuar në të gjitha orët e natës. 

Related posts

Skuqja e lëkurës – Rozacea

Z.H

Si duhet vepruar kur kemi një të sëmurë në shtëpi

D V

Java e shëndetit të grave

Z.H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More