Agjencia Zhurnal.mk.

Pirja e pijeve nga ky lloj gotash mund t’ju shpëtojë nga pirja e tepërt këtë sezon festash

Sezoni i festave është duke filluar – që për disa do të thotë të zgjohesh me kokën dhimbje pasi kanë pirë disa gota.

Është e lehtë të tërhiqesh nga ndjenja e festave, por nëse po kërkon një mënyrë për të frenuar konsumimin e alkoolit (për të mos përmendur sheqerin dhe kaloritë), shkenca ka një zgjidhje: Pini pijen tuaj të preferuar nga një gotë shampanje!

Një studim i publikuar së fundmi në Scientific Reports shikoi se si forma e qelqit ndikon në sasinë që pimë. Studiuesit kryen një seri eksperimentesh duke krahasuar sjelljen e pirjes kur pini nga lloje të ndryshme gotash. Një total prej 200 pjesëmarrësish – kryesisht studentë dhe staf nga Universiteti i Cambridge, Angli, gjysma e të cilëve ishin gra – u përfshinë në studim, i cili u krye midis majit dhe korrikut 2018.

Në eksperimentin e parë, pjesëmarrësve iu dhanë 330 mililitra pije molle të gazuar, qoftë në një enë me anë të drejtë ose me pjerrësi të jashtme (foto më poshtë). Në eksperimentet e mëvonshme, atyre iu dhanë 165 mililitra të një pije pa gaz, të shërbyer në një gotë shampanje ose një martini. Të gjithë pjesëmarrësve iu kërkua të pinin me ritmin e tyre ndërsa shikonin një dokumentar për natyrën.

Në eksperimentin e parë, pjesëmarrësit që pinin pijen e gazuar të mollës nga gotat me pjerrësi të jashtme pinin më ngadalë se ata që pinin nga një gotë me anë të drejtë. Megjithatë, nuk kishte një lidhje mjaft të fortë për të përcaktuar nëse forma e xhamit kishte një ndikim në konsumin e përgjithshëm.

Por, eksperimentet e tjera ishin një histori tjetër. Njerëzit që pinin nga gotat e shampanjës konsumuan më pak pije, në krahasim me gotat e martinit. Dhe jo vetëm që pinin më pak, por e pinin më ngadalë. Studiuesit teorizuan se konsumi i ngadalësuar ishte për shkak të madhësisë së vogël të gotës së shampanjës: njerëzit duhet të shtrëngojnë buzët kur pinë nga ajo, gjë që çon në gllënjka më të vogla.

Përfundimi? Nëse po përpiqeni të pini më pak, pini nga një gotë shampanje!

Related posts

Ngjyra e koralit, rozë dhe ngjyra e kuqe e buzëkuqit u përshtaten bash çdo teni

D V

Përse janë kaq të veçantë? Ç’duhet të dish për Peshqit, shenjën më ëndërrimtare të horoskopit!

D V

“Gjendja e pritjes”: Arsyeja pse ti nuk i përfundon kurrë gjërat në momentin që duhet

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy