Agjencia Zhurnal.mk.

Pioli i kënaqur me pjekurinë dhe besimin e Milanit

Stefano Pioli ndihet i lumtur me fitoren e Milanit me rikthim nga 2-0 në 3-2 ndaj Hellas Veronas, pavarësisht një krize dëmtimesh në skuadër.

 

Rossonerët ishin duke humbur 2-0 në minutën e 24-të, por në pjesën e dytë përfunduan luftën për të fituar 3-2 me golat nga Olivier Giroud, një penallti nga Franck Kessie dhe një autogol nga Koray Gunter.

“Ishte një luftë, është e vërtetë, ishte e komplikuar që nga fillimi, por djemtë treguan karakter të shkëlqyeshëm”, ka thënë fillimisht Pioli për Sky Sport Italia.

“Verona ishte më e fortë në pjesën e parë, më mirë në duele, intensitet, në topat e dytë, kështu që ata krijuan situata më të rrezikshme”.

“Është e qartë se ne kishim nevojë të rritnim shpejtësinë dhe të përmirësoheshim, por unë pashë besimin te skuadra në pushim. Ishte një shfaqje e vërtetë e pjekurisë”.

“Ajo që na nevojitet është pjekuria dhe qëndrueshmëria. Nëse doni të synoni gjera të mëdha, duhet së pari të përqendroheni në gjërat e vogla, të merrni çdo detaj një nga një”.

“Kjo është dëshmia se klubi ka ndërtuar një skuadër të fortë, sepse edhe me kaq shumë mungesa, unë ende kam një skuadër konkurruese dhe shumë zgjedhje për të bërë me karakteristika të ndryshme”.

Duke marrë parasysh rikthimin dhe numrin e problemeve që kishin, a ishte kjo fitore një shenjë e vërtetë se Milani mund të fitojë Scudetton?

“Kjo është një fitore shumë e rëndësishme, vlen tre pikë. Tifozët tanë përsëri na dhanë kaq shumë energji gjatë momenteve të vështira sonte. Është një udhëtim, ne po përpiqemi të gjejmë qëndrueshmëri, por ka kaq shumë ekipe të mëdha me cilësi të madhe”.

“Siç thashë, ne duam të jemi konkurrues deri në fund, ne do të vazhdojmë ta marrim ndeshje pas ndeshje, të përqendrohemi në gjërat e vogla për tablonë e madhe”, përfundoi trajneri i Milanit. 

Related posts

Bayerni i ofron 30 milionë euro Liverpoolit, dëshiron kartonin e Mane

Lea Muslija

Mkhitaryan: Kush dëshiron Scudetton duhet të mbarojë punë me Romën

D V

Sot takim mes Nice dhe Pochettino

Lea Muslija

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More