Agjencia Zhurnal.mk.

Petrovska me mesazh: Lavrov nuk është i mirëpritur në Shkup, duke parë sjelljen e politikës së jashtme ruse

Shkup, 21 nëntor – Ministrja Slavjanka Petrovska sonte në RTVM u përgjigj edhe për pjesëmarrjen e mundshme të ministrit të Punëve të Jashtme të Rusisë, Sergej Lavrov, në takimin e OSBE-së në Shkup, duke theksuar se nëse çdo gjë merret parasysh sjellja e Rusisë dhe politika e saj e jashtme, ai nuk sheh arsye që Lavrov të marrë pjesë në këtë takim.

“Nuk ka asnjë konfirmim për ardhjen e Lavrov, por duke marrë parasysh sjelljen e politikës së jashtme ruse, ndërhyrjen e tyre në punët e brendshme të shteteve, por mbi të gjitha qëndrimin e tyre ndaj Ukrainës, nuk e kuptoj pse ai do të vinte këtu”, tha Petrovska.

Petrovska tha se Maqedonia e Veriut si kryesuese e OSBE-së në periudhën e kaluar ka dhënë vërtet gjithçka, ka bërë përpjekje maksimale që kryesimi të përfundojë me sukses dhe OSBE-ja ta përmbushë misionin e saj.

“Jo çdo gjë varet gjithmonë nga ne. Dhe pjesa tjetër e vendeve anëtare, në këtë rast edhe Rusia si anëtare e OSBE-së, duhet të tregojë se me të vërtetë di të ushqejë dhe vlerësojë vlerat e OSBE-së”, tha ajo.

Related posts

Mbretëria e Norvegjisë dhuron 76 automjete për Armatën e Maqedonisë së Veriut

D V

Ministrja Kostadinovska-Stojçevska për vizitë në Teatrin Turk

D V

Rezultatet fillestare të KSHZ-së: Gordana Siljanovska Davkova 362,682 (40,08%), Stevo Pendarovski 180,306 (19,93%)

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky