Agjencia Zhurnal.mk.

Petrovska: Alarmet e rreme për bomba janë të sajuara

Shkup, 31 Tetor – Një veprim i pahijshëm apo punë e sajuar që synon të krijojë panik dhe mosbesim te popullata. Nga ky këndvështrim, duke parë se çfarë po ndodh në Ukrainë dhe në tokën evropiane, shohim se nuk është për t’u habitur. Ne nuk jemi të angazhuar drejtpërdrejt, por nga pikëpamja e sigurisë vlerësojmë dukuri të tilla dhe bashkë me MPB-në, DSK-në dhe ASK-në ndajmë informacionet që kemi në dispozicion, për të ndihmuar hetimin që po zhvillohet, thotë Ministrja e Mbrojtjes, Sllavjanka Petrovska në lidhje me raportimet e rreme për bomba në shkollat ​​e mesme të Shkupit.

Ajo sqaron se sulmet kibernetike janë pjesë e strategjisë së armikut.

“Sulmet kibernetike janë pjesë e atij skenari që institucionet nuk kanë kapacitet për t’u përballur ose nuk mund të parashikojnë sulme të tilla. Pyetja është se ku është Republika e Maqedonisë së Veriut dhe a ka objekte, a i kushton vëmendje objekteve dhe çfarë po ndodh në atë rrethinë”, thekson Petrovska.

Ministri informoi se në vend ekziston një strategji kombëtare e sigurisë kibernetike.

“Jemi të përfshirë në atë që do të thotë zhvillimi i kapaciteteve të brendshme, por edhe përmirësimi dhe përmirësimi i tyre për përballimin. Është një proces që nuk ka fillim dhe mbarim, por vetëm ngritje”, tha Petrovska në emisionin “Top Tema”.

Related posts

Korrupsioni është arsyeja kryesore për shpërnguljen e të rinjve

Xh M

Ballkani pret Gjilanin në duelin e vetëm të ditës së sotme në Superligë

Redaksia

Borisov: Le të finalizojmë propozimin francez për Maqedoninë e Veriut

Z.H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More